Okruh: Ploská a Chata pod Borišovom

Okruh: Ploská a Chata pod Borišovom

Ploská (1 532 m n. m.) je súčasťou Veľkej Fatry. Zo svojho vrcholu ponúka nádherný kruhový výhľad kam len oko dovidí napr. na Malú Fatru, Nízke, alebo Vysoké Tatry.

V pozadí Vysoké Tatry z Ploskej.

Základné info:

TRASA: Vyšná Revúca, Chata Horec – Sedlo Ploskej – Ploská – Chyžky – Vyšná Revúca, Chata Horec

Náročnosť: stredne ťažká Dĺžka trasy: 17,2km Časovo: 7-8h

Stúpanie: 826m Klesanie: 820m

Ploská vrchol.

O trase:

Na Ploskú je možno sa dostať aj z obce Belá – Dulice.
My sme si vybrali trasu z Vyšnej Revúcej a auto sme odparkovali pri Chate Horec (tu sa viete dostať aj autobusovým spojom). Odtiaľto sa napojíme na žltú značku smer Sedlo Ploskej. Počas výstupu sa nám naskytne pri dobrej viditeľnosti krásny pohľad na Vysoké Tatry, Nízke Tatry. Cesta nám pomalým tempom na Ploskú zabrala do 2h nakoľko sme si vychutnávali tie krásne výhľady. Stúpanie je mierne.

Z Ploskej sme si ešte zašli na Chatu pod Borišovom (ak sa rozhodnete pre túto zachádzku, pripočítajte si +2h, prípadne pre zdatnejších aj výstup na Borišovom ↕️ +1h). Od chaty to je už necelá hodina na Borišov, ale my sme už boli celkom dosť vyčerpaní, nakoľko sme sa tu vybrali v zime. Z Ploskej pokračujeme hrebeňom na Chyžky po červenej značke. Pred sebou môžeme vidieť na Križnú. Z Chyžiek pokračujeme dolu do dediny k autu, tu už je cesta bez výhľadov, lesom.

V pozadí Borišov z Ploskej.

UPOZORNENIE: Pri zimnom výstupe sú stúpacie železá (mačky) nevyhnutnosťou !!! Ploská je veterný kopec a v zime je sneh vyfúkaný na ľad, tzn. že je tu veľmi klzko. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že aj napriek tomu, že som mala mačky na nohách, skočila som krivo a šmykom som preletela niekoľko metrov z Ploskej, až kým som sa mačkami nezaprela a nezastavila. Na tomto kopci naberiete šmykom poriadnu rýchlosť.

Verejná doprava a parkovanie:

Auto parkujeme vo Vyšnej Revúcej pri Chate Horec. Autobusom vystúpite na zastávke: Vyšná Revúca, Jednota.

MAPKU trasy nájdete TU a ďalšie TIPY v okolí Veľkej Fatry TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: