7 miest, ktoré v Terchovej jednoducho musíte navštíviť

7 miest, ktoré v Terchovej jednoducho musíte navštíviť

Ak plánujete stráviť víkend v obci Terchová, ktorá je známa vďaka svojmu rodákovi Jánošíkovi (17.stor.), prinášam vám 7 miest, ktoré určite musíte navštíviť a nemusí vám to zabrať viac ako jeden deň!

Rozhľadňa, socha Jánošíka, betlehem, či kalvária sa nachádzajú v centre obce, takže sa medzi nimi môžete pohybovať jednoducho pešo. Do ostaných miest odporúčam prepravu autom, alebo miestnym vláčikom.

1. Socha Jánošíka

Socha Jánošíka v Terchovej.

K soche Jánošíka sa dostanete jednoducho. Nachádza sa v centre obce smerom na Vrátnu dolinu oproti hotelu Gold. Socha bola postavená v roku 1988, meria 7,5m a jej autorom je sochár Ján Kulich.

2. Rozhľadňa Terchovské srdce

Rozhľadňa Terchovské srdce.

Ak vstúpite do obce Terchová zo smeru Žilina, určite si ju všimnnete týčiacú sa po ľavej strane nad obcou na vrchu Oblaz. Ako sa k nej dostať: turistický chodník začína za Lídlom, kde prejdete cez mostík (za mostom sa nachádza malé parkovisko) a po náučnom chodníku sa za 30 minút dostanete k rozhľadni. Rozhľadňa Terchovské srdce meria 30m a jej autorom je známy ľudový umelec Alojz Mucha, ktorého inšpirovala pieseň: ,,To Terchovské srdce, na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…“ Verejnosti bola sprístupnená v roku 2015.

3. Zvonica u Marunov

Zvonica u Marunov – Terchová.

K tejto krásnej drevenej zvoničke so šindľovou strechou u Marunov sa dostanete buď autom, alebo na bicykli. Nachádza sa totiž na takmer konci oblasti Terchová – Šípková. Pri osade Vyšný Repáňovci je treba odbočiť na vedľajšiu cestu vľavo, ktorá vedie k chatovej oblasti do Marunov. Najkrajší západ slnka môžete sledovať z tohto pokojného miesta. Veľa turistov o tomto mieste nevie. Od zvonice je krásny pohľad na hrebeň Malej Fatry.

4. Betlehem v kostole Terchová

Kostol sv. Cyrila a Metoda v Terchovej.

Kostol sv. Cyrila a Metoda nemôžete minúť, nachádza sa totiž priamo v centre. Vo vnútri kostola sa nachádza pekný vyrezávaný drevený betlehém, ktorý tvoria tri časti. Prvá časť zobrazuje tradičnú historickú Terchovú s typickými remeslami. Druhá časť zobrazuje miesto, kde sa narodil pán Ježiš. Tretia časť zobrazuje Jeruzalem. Otváracie hodiny nájdeš tu: https://www.terchova.sk/navstevnik/zaujimavosti-obce/dreveny-betlehem

5. Kalvária nad obcou Terchová

Po ceste na Kalváriu.

Kalváriu môžete vidieť od sochy Jánošíka, nachádza sa na protiľahlom kopci vľavo. Dostanete sa k nej po ceste do Vrátnej, za poslednými domami vpravo uličkou, kde vás už budú viesť informačné tabule na vrch Oravcové. Výstup trvá 45min. Autorom je miestny rodák sochár Milan Opalka. Zaujímavosťou je, že kalvária je postavená z kameňa, ktorý bol vyťažený v Terchovej pred takmer sto rokmi. Kalvária sa skladá z krížov a sôch.

6. Jánošíkove diery

Jánošíkové diery.

Čo by to bola za návšteva Terchovej, ak by ste nenavštívili známe Jánošíkové diery. Skladajú sa z troch častí: Horné, Dolné, Nové Diery a tvorí ich viac ako 20 vodopádov. Trasa začína od Hotela Diery, ktorý je od centra vzdialený cca 3km. Celá trasa trvá 3 – 4h a prechádza popri rôznych skalných útvaroch a rebríkoch.

7. Pivovar Vŕšky

Foto zdroj: ochutnaj.praveslovenske.sk/pivovar-vrsky/

Po toľkom cestovaní, túrovaní vám už určite vysmädlo a ja mám pre vás skvelý tip, ako zahnať smäd! Pivovar Vŕšky je súčasťou Rezortu Dreveníc Vŕšky a nachádza sa nad futbalovým ihriskom (bilboardy vás nasmerujú), dá sa k nemu dostať aj od sochy Jánošíka pešo (momentálne sa buduje nový chodník). Pivovar ponúka široký výber domáceho kvasinkového piva, ktoré je nefiltrované, nepasterizované ani sa inak nekonzervuje. Vybrať si môžete z naozaj širokej ponuky: polotmavá 11, PILS 12, tmavé 13 a pivo špeciál, ktoré časom obmieňajú. Stači raz opáčiť a iné nemá šancu.

Ďalšie tipy kam v Terchovej nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: