Hrebeňovka Malej Fatry s najkrajšími výhľadmi + tip kam na skvelé fotky

Hrebeňovka Malej Fatry s najkrajšími výhľadmi + tip kam na skvelé fotky

Ako som už v dávnejšom článku spomínala (https://www.slovakdiscoverer.com/po-hrebeni-malej-fatry-cast-1/), spôsobov ako prejsť Malú Fatru je viac. A my sme nedávno vyskúšali trasu, ktorá nie je síce taká dlhá ako predchádzajúca hrebeňovka, no náročná je rovnako a s najvyhľadávanejšími instagramovými vyhliadkovými bodmi.

Cestou na Veľký Kriváň.

TRASA:

Terchová, Tiesňavy – Malé Nocľahy – Sokolie – Sedlo Priehyb – Baraniarky – Kraviarské – Sedlo Bublen – Pekelník – Veľký Kriváň – Chleb – Hromové – Steny – Poludňový Grúň – Chata na Poludňovom Grúni – Vrátna, výťah.

Náročnosť: ťažká, 23km

Celkové Stúpanie: 1 921m

Celkové klesanie: 1 758m

Ako naša trasa prebiehala…

Trasa začína v Terchovej v oblasti Tiesňavy, kde sme zaparkovali auto a hneď oproti parkovisku vedie cesta po schodoch na Malé Nocľahy po modrej značke. Touto cestou som kráčala už po tretí krát, ale stále vám neviem povedať, koľko schodov sa na tejto trase nachádza (môj tip je do 500 ). Na Malé Nocľahy sa dostanete do hodiny, pričom celou cestou si môžete vychutnávať krásny výhľad. Od Malých Nocľahoch smerujeme po žltej značke na Sokolie. Trasa trvá asi tiež hodinu a už nie je taká náročná, väčšinou ide cez horu a po hrebeni. Musím sa priznať, že ma Sokolie veľmi príjemne prekvapilo. Bol to priam skvostný výhľad na hrebeň oproti. Zo Sokolieho začíname stále po žltej značke klesať do Sedla Priehyb. Po ceste sa vyskytujú ešte tri miesta, z ktorých si môžete urobiť krásne foto s ešte krásnymi nevyrúbanými lesmi.

Cestou zo Sokolia.

TIP č.1: Po tejto trase narazíte na dve chaty, kde môžete dočerpať sily a to na Chatu pod Chlebom a Chatu na Poludňovom Grúni.

Sedlo Priehyb mi taktiež učarovalo (zo sedla je možné si trasu skrátiť cca 30min do Starého dvora a po hlavnej ceste späť k autu), od Sedla pokračujeme po modrej značke na Baraniarky. Tu sa treba pripraviť na ostré stúpanie a pred vrcholom po kameňoch, takže neodporúčam tadeto ísť ak je mokro. Z Baraniarok pokračujeme stále po modrej na Kraviarské. Cestu môžem opísať ako najprv dolu, potom hore, potom zasa dolu a nakoniec dohora a ste tam.

Tiesňavy.

Z Kraviarského opäť klesáme a stúpame k Sedlu Bublen, cesta už nie je taká náročná. Od Sedla pokračujeme po červenej značke na Pekelník a potom po hrebeni na najvýšší vrch Malej Fatry – Veľký Kriváň. Z Kriváňa schádzame k Chate pod Chlebom, kde sa osviežime pivkom a opäť stúpame na Chleb, kde pokračujeme po hrebeni až k Poludňovému Grúňu (tento úsek nie je náročný). Z Poludňového Grúňa schádzame strmo nadol k Chate na Grúni, kde si dáme pivko do druhej nohy a pokračujeme po žltej značke do Vrátnej k lanovke, kde naša trasa končí (mali sme tu zaparkované druhé auto). Ak máte však auto jedno a čaká vás v Tiesňavách, od Chaty pokračujte po modrej značke do Starého dvora, čím si trasu skrátite o dajaký ten kilometer.

Sedlo Priehyb.

TIP č. 2: Najkrajšie obdobie na hrebeňovku je podľa mňa na prelome Apríl/Máj, kedy sú ešte vrcholky Malej Fatry trochu zasnežené a ako prechádzate vrcholmi, prechádzate aj z jedného ročného obdobia do druhého.

Parkovanie a verejná doprava:

Autom zaparkujete jednoducho na parkovisku v Tiesňavách. Ak idete na dvoch autách, druhé odporúčam nechať vo Vrátnej. Autobusom môžete požiadať šoféra, aby vás vysadil pri parkovisku. Musíte však nasadnúť na spoj, ktorý mieri do Terchová, výťah, ten prechádza cez Tiesňavy.

TIP na dopravu č.1: V letných mesiacoch premáva väčšinou pravidelne miestny vláčik, ktorý vás môže ak stihnete túru absolvovať do 18tej hodiny zviesť z Vrátnej do Tiesňav. Cestovný poriadok nájdete na zastávkach v Terchovej, jeho stanovište je pri Hoteli Gold pod sochou Jánošíka.

Tip na dopravu č. 2: Taktiež v letných mesiacoch do cca 19tej hodiny máte možnosť sa zviesť z Vrátnej, ale aj zo Štefanovej do centra na kolobežkách.

8 miest na skvelú instagramovú fotku na tejto trase:

  • Tiesňavy
  • Sokolie
  • Sedlo Priehyb
  • Baraniarky
  • Kraviarské
  • Veľký Kriváň
  • Chleb
  • Poludňový Grúň
Sokolie.

Táto hrebeňovka, keď si všimnete na mapke, vyzerá ako také kolečko, okruh 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: