3 možnosti ako sa dostať na Kľak + Reváň a Kľacký vodopád

3 možnosti ako sa dostať na Kľak + Reváň a Kľacký vodopád

Medzi ďalšiu dominantu Malej Fatry, ktorú sa oplatí navštíviť patrí jednoznačne aj Kľak (1 352 m.n.m). Okrem neho nepohrdnite ani neďalekým vrchom Reváň (1 205 m.n.m.) a Kľackým vodopádom (990 m.n.m).

V pozadí Kľak.

Náročnosť: stredne náročná

TRASA: Fačkovské sedlo – Staré cesty – Reváň – Pod Skalou – Kľak -Kľacký vodopád – Pod Skalou – Fačkovské sedlo

Dĺžka trasy: 14,5km

3 najznámejšie trasy, ako sa dostať na Kľak:

  • Z Fačkovského Sedla po žltej značke. Najviac odporúčaná cesta. Túto trasu sme zvolili aj my. Spomedzi ostatných trás je najkratšia a navyše, ako jediná vedie cez Reváň. Z parkoviska vedie dobrá cesta, po pár minútach sa dostávame k rázcestníku Staré cesty. Odtiaľ začína trasa viesť bukovou horou. Chodník sa kľukatí zľava doprava, kto chce, môže to trhnúť priamo prudko nahor až sa dostávame k stromom, na ktorých je napísané na Kľak vľavo, na Kľak vpravo. Keď si vyberiete cestu vľavo, prídete o krásne výhľady a vrch Reváň, čiže túto trasu neodporúčam, ale je jednoduchšia. Ak by ste zvolili cestu vpravo, najskôr budete ešte stúpať, no po vašej pravici sa naskytne nádhera (musím sa priznať, že Reváň na mňa zapôsobil viac ako Kľak). Z Reváňu teda pokračujeme takpovediac po hrebeni až k rázcestníku Pod Skalou. Odtiaľ je to na Kľak už len 10 min. Celkovo výstup na Kľak z Fačkovského Sedla trvá podľa kondície 1 – 2h. Z Kľaku sa vraciame na rázcestník Pod Skalou. Na značke to nie je vyznačené, no po zelenej značke smerom na Vrícko po 30min. zídete ku Kľackému vodopádu. Kto chce, môže pokračovať do Vrícka. Od vodopádu sa vraciame naspäť k značke Pod Skalou (cca 1h) a nakoniec k Fačkovskému Sedlu.
  • Obec Fačkov po modrej značke. Trasa je dlhšia než trasa z Fačkovského Sedla. Prechádza cez Malý Kľak na Kľak. Ak idete autobusom, trasa začína na zastávke Fačkov, obchodné centrum. Autom sa dá trochu si trasu skrátiť a vyviesť sa pomedzi domy až na konečnú, kde zaparkujete a odtiaľ pokračovať do lesa až na Kľak.
  • Vrícko po zelenej značke. Z obce Vrícko natrafíte po ceste na Kľak na Kľacký vodopád a medvedí cesnak. Cesta je náročnejšia, začína pri autobusovej zastávke Vrícko – stred. Zo zastávky je potrebné sa trochu vrátiť cestou naspäť a odbočiť doprava. Potom už len rovno do lesa až k rázcestníku Bak. Odtiaľ sa treba držať stále zelenej značky.
Z Reváňa.

Parkovanie a verejná doprava:

  • Fačkovské sedlo autom: nachádza sa tu veľké parkovisko, túru odporúčam začať skôr ráno, lebo aj keď je parkovisko naozaj veľké, pre obľúbený výstup z tohto miesta sa rýchlo zapĺňa. Verejnou dopravou sa tu dá dostať autobusom. Zastávka: Fačkov – Fačkovské sedlo.
  • Obec Fačkov autom: ako som už v predchádzajúcich riadkoch napísala, v obci je potrebné odbočiť na cestu oproti obchodnému centru, ktorá vedie pomedzi domy a na konci je možné zaparkovať auto. Verejnou dopravou opäť autobusom. Zastávka: Fačkov – obchodné centrum.
  • Obec Vrícko autom: na konečnej necháte pri ceste auto. Verejnou dopravou autobusom. Zastávka: Vrícko – stred.

Ďalšie tipy na túry v okolí nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Nezabudni pozrieť galériu pod mapkou 🙂

Kľak, Reváň, Kľacký vodopád

One Reply to “3 možnosti ako sa dostať na Kľak + Reváň a Kľacký vodopád”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: