Túra okolo Veľkého Rozsutca: Osnica a Malý Rozsutec

Túra okolo Veľkého Rozsutca: Osnica a Malý Rozsutec

Je jar, sneh sa už pomaly z hôr vytráca a vy si chcete dať poriadne do tela? Tak na zohriatie tu mám pre vás jeden tip na 19 km trasu, cez dva vrcholy s krásnym výhľadom na Tatry a Veľký Rozsutec vždy z inej strany.

Pohľad na Veľký Rozsutec z Malého.

Náročnosť: mierne ťažká

TRASA: Terchová, Štefanová – Medziholie – Osnica – Medzirozsutce – Malý Rozsutec – Terchová, Biely Potok (Hotel Diery)

Dĺžka trasy: 19 km, časovo cca 6h

Z Medziholia.

Trasu začíname v obci Terchová, časť Štefanová, kde parkujeme auto a vyrážame cestou po zelenej značke pomedzi chaty rovno do hôr. Trasa vedie horou s miernym stúpaním, miestami s rúbaniskami. Po cca 2h sa dostávame k prvej zastávke na Medziholie, kde sa nám naskytne pohľad na V. Rozsutec, Osnicu a Stoh. Dočerpáme sily a pokračujeme po modrej značke smer Osnica. Cesta vedie cez listnatý les, ktorý je celkom strmý a v jarnom období, sa tu môže vyskytovať ešte sneh a zem je mokrá, takže sa dosť šmýka najmä cestou naspäť, keď sme sa vracali dolu.

Smerom na Osnicu.

Z Osnice je krásny pohľad na okolité pohoria, vidieť je dokonca Nízke aj Vysoké Tatry a hrebeň Malej Fatry. Na Osnicu sa je možné dostať aj z Párnice (výstup je však náročný). Z Osnice sa vraciame naspäť smerom na Sedlo Osnice a odtiaľ po modrej značke na sedlo Medzirozsutce. Cesta trvá cca 1h.

TIP: V jarnom období na trase z Medziholia na Sedlo Medzirozsutce (modrá značka) môžte natrafiť na Medvedí cesnak všade navôkol.

Vraciame sa späť z Osnice.

Zo Sedla Medzirozsutce to na Malý Rozsutec trvá už len 30 minút, pričom výstup je náročný po skalách s reťazami, miestami s priepasťami. Nič pre slabé povahy, alebo ak máte strach z výšok. Z Malého Rozsutca pokračujeme po zelenej značke strmou, spočiatku skalnatou cestou, neskôr cesta vedie cez les až k Hotelu Diery v Terchovej.

TIP: Cestou z Malého Rozsutca si môžete dať za odmenu pivečko v bufete, na ktorý natrafíte cestou.

Parkovanie a verejná doprava:

Ak idete autom, najlepšie by bolo, ak by ste išli dvoma. 🙂 Jedno nechať na parkovisku v Štefanovej a druhé pri Hoteli Diery. Alebo zaparkujete v centre dediny pri obchode Jednota a do Štefanovej sa vyveziete autobusom. Od Hotela Diery to je potom pešo do centra 3km.

Autobusom sa môžte dopraviť priamo do Štefanovej zo Žiliny. Zastávka: Terchová – Štefanová. Keď výjdete pri hoteli, je potrebné sa dostať na zastávku: Terchová – centrum. Teda musíte počítať s tromi kilometrami navyše k zastávke od hotela. Zastávka sa nachádza pri kostole, určite ju neminiete.

Viac tipov na túry v okolí najdete tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Nezabudni pozrieť Galériu 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: