Po hrebeni Malej Fatry časť 1.

Po hrebeni Malej Fatry časť 1.

Ak ste si povedali, že chcete skúsiť iný kraj ako preplnené Vysoké Tatry a máte chuť na celodennú túru, hrebeňovka v Malej Fatre je pre vás to pravé!

Samozrejme, možností ako prejsť Malú Fatru je mnoho, tak sme skúsili jednu z nich a to trasu, ktorú zvládne aj menej zdatný turista (ako teda ja) z Vrútok – Terchová Vrátna.

Cestou po hrebeni.

TRASA:

Vrútky (žel.stanica) – Turčianské Kľačany – Repišská dolina – Chata pod Suchým – Suchý – Sedlo Vráta – Sedlo Priehyb – Malý Kriváň – Pekelník – Veľký Kriváň – Terchová Vrátna – Terchová (bus. zastávka)

Náročnosť: ťažká – 30,5 km – 11h

Ako naša trasa prebiehala…

Túru sme podnikli v lete a cez týždeň, kedy nieje toľko turistov ako cez víkend. Počasie nám celkom vyšlo, bolo pod mrakom, sem tam vyšlo slniečko, takže nebolo ani moc horúco. Vlakom zo Žiliny sme vyrazili do Vrútok. Odtiaľ peši do Turčianských Kľačan, kde sme už narazili na ľudí, ktorý mali rovnaký smer ako my (väčšinou obyvatelia obce, ktorý chodia zavčas rána na ´´čučky´´ magurské čučoriedky 🙂 ).

Po asi 45min. z dedinky sa dostávame na prvý rázcestník s označením  Repišská dolina odkiaľ pokračujeme na Chatu na Kľačianskej Magure.
Trasa je spočiatku lesnatá samozrejme s neustálym stúpaním 😁. Príjemne nás prekvapilo, že popri turistickej cestičke sme nachádzali pravé dubáky na každom rohu. A pri výstupe sa nám taktiež naskytli pekné výhľady, najmä keď sme dorazili k chate, ktorá je veľmi dobre situovaná, kde sme si dali kofolku a fičali ďalej.

TIP NA OBČERSTVENIE: na chate na Kľačianskej Magure môžte zvlažiť svoje suché hrdlá a naplniť prázdne brušká. 🙂

Hneď ako sme od chaty vyrazili, pokračovali sme smer na Suchý, kde po ceste sme už stretli veľa ľudí, ktorí oberali čučky. Od chaty na Suchý bola cesta cca 1,5h. Asi po hodinke sme sa dostali na Sedlo pod Suchým odkiaľ je to už len do 30min na Suchý, no stúpanie je prudké.

Suchý.

Po prudkom šlapaní sa konečne dostávame na prvý vrchol našej cesty na Suchý. Odtiaľto už ceta na stúpanie taká náročná nebola, išlo sa už po hrebeni, sem tam bolo potrebné liezť po skalách, kde bohužiaľ neboli žiadne reťaze, ale prežili sme.😀 Zo Suchého sme teda pokračovali na Sedlo Vráta, ktoré je od Suchého vzdialené 0,5h odtiaľ na Sedlo Priehib (0,5h) a ďalej na Malý Kriváň (cca 1h), Pekelník Veľký Kriváň. 

Z Kriváňa po celom dni bol najhorší zostup dole popri lanovke, ktorý bol strmý, takže to moje nohy úplne dorazilo.😂 Keď sme konečne zošli dolu do Terchová – Vrátna, odtiaľ je možné sa zviesť Terchovským vláčikom, ktorý premáva cez letné prázdniny od PO-NE v pravidelných intervaloch (pri lanovke by mal byť rozpis) a zastavuje aj na znamenie. V ostatných mesiacoch premáva len cez víkendy, a myslím, že len do 18:00, takže na vláčik sa neodporúčam spoliehať ak idete na celodennú túru.

Každopádne túra to bola na jednotku po prejdených cca 30km a s mojou slabou kondičkou a neustálim fotením a vychutnávaním si výhľadov našej krásnej prírody nám trvala 11h.😆 Samozrejme, že kto má kondičku lepšiu a nestačilo by mu, dá sa pokračovať ďalej na Chleb – Grúň – Stoh – Medzirozsutce a výjsť napríklad v Jánošíkových dierach.😊 Pripájam pár krásnych fotiek po ceste hrebeňovkou.😗

Pre ďalšie tipy kam sa vydať v Malej Fatre na túru nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

TIP: ak stihnete túru absolvovať do 18tej hodiny, môžete sa zviesť z Vrátnej vláčikom do dediny k Hotelu Gold, od ktorého je autobusová zastávka vzdialená 5min.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: