Macedónsko: 5 miest, ktoré sa oplatí v Macedónsku navštíviť

Macedónsko: 5 miest, ktoré sa oplatí v Macedónsku navštíviť

Macedónsko som navštívila v Septembri s partiou. Kúpili sme si lacné letenky do Skopje (30€), naplánovali sme si čo by sme chceli stihnúť vidieť, prenajali auto, odleteli a výlet sa mohol začať(tento trip sme spojili aj s výletom do Grécka – Solúnu, ale o tom v ďalšom článku).

Západ slnka v Ohride.

Let sme mali v noci, takže keď sme si vyzdvihli auto, na ubytovanie sme prišli okolo polnoci. Ubytko sme bookli pomerne dosť lacné (3,50€/noc), mali sme ho booknuté na dve noci priamo v centre, no keď sme tam dorazili, pani bola síce milá, ale čo nám ukázala… 😄 Náš bytík bol pod vodou, pretože z vedľajšieho bytu tiekla voda a opravár mal prísť ráno, to  nebolo všetko, keď ste sa chceli osprchovať, tak sprchu nečakajte. V maličkej ,,kúpeľni,, bolo len niečo ako hadica vedľa toalety. A čerešničkou na torte bolo, keď jeden z nás si išiel sadnúť na posteľ a tá sa pod ním s rachotom rozpadla. 😄 Sranda, že to ubytovanie malo skvelé hodnotenie. Keď sme sa ráno zobudili, povedali sme tete, že sa nám zmenili plány a musíme odísť. Na tú ďalšiu noc sme si teda našli iné, lepšie ubytko (10€/noc) .

Keď si sadneš na posteľ a ocitneš sa na zemi.

1. Skopje

V prvý deň sme teda vyrazili do mesta obzrieť všetko, čo sa dalo. Centrum je naozaj krásne. Na každom kroku vidíte sochu, alebo fontánu. Hneď v centre môžeme vidieť aj opevnenie Skopje, ktoré sa nachádza na najvyššom bode mesta a jeho história siaha až do 4 000 rokov p.n.l. Keď tak prechádzate centrom, krajina vyzerá bohato, ale opak je pravdou. Očami turistu to možno na prvý pohľad vyzerá úžasne, všade samá socha, bohatá architektúra, mramor, no ľudia, ktorý tu žijú to vôbec nemajú ľahké. Macedónsko má okolo 2 mil. obyvateľov, z toho takmer 800 tis. žije v hlavnom meste, v okolí vládne chudoba.

Pevnosť nad mestom Skopje.

2. Millennium Cross

Druhé miesto sa nachádza tiež v Skopje a stojí za návštevu – Millennium Cross. Nachádza sa vysoko nad mestom. Na vrch Vodno sa vyveziete lanovkou a ide o 66 metrov vysoký oceľový kríž s výhľadom na celé mesto. My sme si tu síce zastávku už nestihli urobiť, ale určite sa oplatí ak máte viac času. TIP: V pondelky je lanovka na Millenium Cross zavretá.

Millennium Cross.

3. Mramorové jazero

Málokto o tomto unikáte vie. Je to v podstate lom zaplavený vodou. Kde sa nachádza? Neďaleko mesta Prilep v obci Belovodica. Miestnou dopravou sa tu dostanete asi ťažko. Preto výlet odporúčam iba ak máte prenajaté auto. Ale ani tým sa ďaleko nedostanete, jazero sa nachádza na kopci, kde nevedie asfaltka len kamene. My sme skúsili výjsť autom čo najďalej, no aj tak sme museli ísť takmer hodinu po púštnom kopci peši. Odporúčam zobrať so sebou veľa vody.  

Keď sa povie dedina, asi si predstavíš niečo ako u nás doma. Tu to pozostávalo z asi do 10tich chudobných domčekov. Nesmeli chýbať traktory a na každom domčeku viseli chilli papričky, ktoré tu miestny obyvatelia pestujú a celkovo sa venujú farmárčeniu. Miestnych sme spočiatku nemohli nájsť, kedže sme si mysleli že sme zablúdili a chceli sa spýtať na cestu. No napokon sa ukázali a boli naozaj veľmi priateľský, ochotný. Dokonca sa dalo s nimi dohovoriť aj po našom.

Vybrali sme sa teda k jazeru, skúsili sme čo to auto dá, kam nás až vyvezie. Hneď na začiatku cesty z dediny k jazeru sa nachádza ešte jedno jazierko, no nie je z mramoru. 🙂

Po náročnom výstupe k jazeru v horúčavách to stálo za to! Tá beloba mramoru a krištáľovo čistá voda v krásnom prostredí…ach 🙂 Kúpanie je možné na vlastné riziko, teda ak plávať neviete, radšej tam ani neskáčte. Ponad jazero je totiž vidieť hlbokú dieru v tvare štvorca, odkiaľ sa ťažilo.

Mramorové jazero.

4. Canyon Matka

Ak milujete prírodu, láka vás turistika, tak canyon musíte jednoznačne navštíviť! Nachádza sa len 15 km od Skopje. Tak sme nasadli do auta a vyrazili. Asi po 30 minútach od parkoviska sa pred nami objavila priehrada, okolo ktorej viedol chodník, spočiatku vydláždený kameňmi, potom začal byť klasický, horský. Na prechádzku v žabkách to určite nie je, radšej si zoberte pohodlnú obuv ako botasky. 🙂 Celá cesta vedie popri skalách a občas sa môže stať, že vám ponad hlavu môže preletieť kameň, preto si treba dávať pozor aj na to. Ak sa vám nechce šlapať po teréne, môžete využiť plavbu loďkou / člnom po canyone. Príroda a skalné útvary sú tu naozaj prekrásne.  

Canyon Matka.

5. Ochrid

Nakoniec odporúčam naplánovať si cestu aj do mesta Ochrid. Autom ste tam za 3 hodiny. Dá sa tam dostať aj autobusom zo Skopje priamo do Ochridu. Po príchode do tohto mestečka nenájdete neplatené parkovisko. Lístok na 2 hodiny stojí okolo 1€. Po zaparkovaní vyrážame v meste k jazeru. Do mesta sme sa dostali pár hodín pred západom slnka a nemohli sme si nájsť lepší čas. Bolo vidieť krásne zore a zapadajúce slnko tvorilo nádhernú scenériu. 


Pozri aj galériu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: