Túra: Belské skaly na dosah

Túra: Belské skaly na dosah

Možno ste o tom nevedeli a možno aj vedeli, len ste nemali čas túto túru uskutočniť a pokiaľ nie ste z okolia, určite nepoznáte obec Belá, ktorá má taktiež čo turistom ponúknuť a je súčasťou Malej Fatry.

V tomto článku vám dám tip ako stráviť pekný deň v tejto obci s tipom na najlepšiu zmrzlinu široko-ďaleko a príjemným posedením, ak máte chuť na pizzu, alebo by ste si chceli odpočinúť vo wellness, ktoré budete mať sami pre seba, prípadne sa budete chcieť ubytovať. 🙂

Na vrchole.

Belá, dedinka s 1 399 obyvateľmi sa nachádza 17km od Žiliny smer Terchová. O tejto túre som dlho nevedela a to bývam neďaleko. No táto trasa na Belské skaly nie je sprístupnená dlho, pre bežných turistov bola sprístupnená v roku 2015.

Ako sa sem dostať: autom, čím si trasu môžete skrátiť o 2,5km (nachádza sa tam veľké parkovisko), alebo autobusom zo Žiliny, kde vystúpite na zastávke Belá – Jednota a hneď vedľa hlavnej cesty zabočíte na vedľajšiu cestu doprava, ktorá smeruje do kopca pomedzi domy.

TRASA – OBEC BELÁ – BELSKÁ DOLINA – BELSKÉ SKALY

FYZICKÁ NÁROČNOSŤ: stredná

ČASOVÁ NÁROČNOSŤ: 1 – 1,5h

Postupne po ceste narazíte na tri takéto vyhliadky.

Ak ste prišli autobusom a idete pešo, po 20tich minútach uličkou okolo domov sa ocitnete pri veľkom parkovisku, kde začína chatová oblasť a vstupujete do prírody. Po pár minútach sa dostanete k malému mostíku, cez ktorý prejdete po žltej značke na trasu obkľukami ostro dohora. Po chvíli sa dostanete k skalám, ktoré sú obľubou pre skalolezcov, ktorých tam je vždy hojný počet. Ďalej pokračujete po chodníku a narazíte postupne na tri krásne vyhliadky, z ktorých sa vám naskytne pohľad na Belskú dolinu, Žilinskú kotlinu a obec Belá. Kto by chcel, od Belských skál pokračuje cesta do Terchovej po modrej značke s časom 3h.

Určite vám po ceste naspäť vyhladne a preto odporúčam po ceste späť do dediny sa zastaviť na pizzu v penzióne Starý Mlyn, kde je naozaj vynikajúca pizza a navyše ju pečú priamo pred vami. Ak by si mal záujem o ubytovanie, alebo by si si chcel po túre odpočinúť, tento penzión ponúka aj wellness. Viac info nájdeš tu: http://www.mlynbela.sk/ Neskôr ako dezert môže byť zmrzka, ktorá sa nachádza opäť o niečo nižšie do dediny. V letných mesiacoch sa nedá prehliadnúť, keďže ako som spomínala je široko-ďaleko najlepšia a dokazujú to veľké davy ľudí, ktoré sú tam takmer nonstop. 🙂

Ďalšie tipy na túru v okolí nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/?cat=13

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: