Babky (1 566 m n. m.) – Západné Tatry

Babky (1 566 m n. m.) – Západné Tatry

Ďalší skvelý tip kam v Západných Tatrách? Vyberte sa na Babky! Sú prístupné celoročne a nádherné sú v každom ročnom období.

Babky vrchol.

Základné info:

TRASA: Bobrovecká Vápenica, parkovisko – Rázcestie nad Kameňolomom – Rázcestie pod Babkami – Babky – Sedlo Predúvratie – Chata pod Náružím – Rázcestie pod Babkami – Rázcestie nad Kameňolomom – Bobrovecká Vápenica, parkovisko

Náročnosť: stredne náročná Dĺžka trasy: 12,2km Časovo: 6h

Stúpanie: 893m Klesanie: 895m

Cestou na Sedlo Predúvratie.

O trase na Babky:

Parkujeme na rázcestí v Bobroveckej Vápenici na parkovisku a odtiaľto smerujeme po modrej značke asfaltovou cestou mierne do kopca. Najskôr prechádzame okolo chát, neskôr vstupujeme na lesnú cestu a už stúpame lesom. Na prvom rázcestí meníme modrú značku za zelenú a pokračujeme cestou, ktorá je zároveň aj cyklotrasa. Tá však na rázcestí Pod Babkami pokračuje na Chatu pod Náružím, my ale pokračujeme po zelenej značke. Čaká nás posledné stúpanie počas ktorého sa nám po vynorení sa z lesa konečne naskytnú prvé výhľady na Západné Tatry a posledné minúty k vrcholu sú prudké. Tu zakotvíme, vytiahneme proviant a čerpáme energiu z jarných lúčov slnka.

Vrchol ponúka kruhový výhľad. Stretnúť tu môžete aj cyklistov, síce neviem ako sa tu dostali :D. Najedení, pofotení, oddýchnutí pokračujeme v našej ceste ďalej smer Sedlo Predúvratie. Musím uznať, že táto cesta je veľmi pekná a pohodová. Výhľady sú ako po ľavici, tak po pravici, čiže o nie nie je núdza. Na Sedlo, aj keď sa to zdalo dosť ďaleko sa dostávame po 1h. Tu si znova odpočinieme. Keďže v čase našej túry (máj) je na Sivý vrch (s ktorým si viete v lete pekne spraviť okruh) uzávera, museli sme zo Sedla zísť dolu k chate a naspäť na parkovisko. Neviem prečo zo Sedla ukazuje smerovník k chate 15min. (možno tak na lyžiach). Reálne to bolo cca 30-40min. Mali sme šťastie, chata bola otvorená. Tu sme si dali po pive, ale len plechovkovom a pokračovali späť k autu.

TIP: V lete, keď nie je uzávera na Sivý vrch si viete spraviť pekný okruh s dĺžkou cca 20km a časovým zdržaním 10h podľa mapy.cz. Mapku prikladám TU. UPOZORNENIE: Uzávera zo Sedla Predúvratie na Sivý vrch je v čase od 01. novembra do 15.júna každoročne.

Zo Sedla Predúvratie.

Verejná doprava a parkovanie:

Autom môžete parkovať priamo na neplatenom parkovisku v Bobroveckej Vápenici hneď na začiatku našej trasy pri rázcestníku. Najbližšia autobusová zastávka z tohto smeru je v obci Jalovec, čo je cca 2,5km vzdialenosť od parkoviska. Zastávka: Jalovec,most.

MAPKU trasy na Babky nájdeš TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: