Na Kôprovský štít (2 363 m n. m.)

Na Kôprovský štít (2 363 m n. m.)

Kôprovský štít (2 363 m n. m.) rozhodne patrí medzi tie ťažšie turistické trasy či už na vytrvalosť, alebo náročnosť. Hneď na úvod napíšem, že určite nie je vhodná pre rodiny s deťmi.

Cestou na Kôprovský štít.

Základné info:

TRASA: Stanica TEŽ, popradské pleso – Popradské pleso – Rázcestie pri Žabom potoku – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít a späť

Náročnosť: ťažká Dĺžka trasy: 18km Časovo: 8-9h

Stúpanie: 1 104m Klesanie: 1 104m

Vysoké Tatry.

O trase na Kôprovský štít:

Trasa od parkoviska až na Popradské pleso je asfaltová. Na Popradské pleso sa viete dostať za 1-1,5h. Cesta je zdĺhavá. Od Popradského plesa nám konečne začína pravá turistika. Vystupujeme lesným chodníkom, ktorým ešte lemuje les, to sa však mení pri Rázcestí pri Žabom potoku. Odtiaľto sa nachádza len kosodrevina. Od Popradského plesa k rázcestiu do je len 30-40min. Náročnosť začína práve teraz. Od rázcestia k Hincovmu plesu je to minimálne 1h. Tu si konečne odpočinieme, načerpáme sily, pretože ich práve teraz budeme najviac potrebovať. Od plies začíname prudké stúpanie na priamom slnku smer Vyšné Kôprovské sedlo.

Zo sedla to už nie je na Kôprovský štít prudké, ale treba si dávať pozor kam skočíte a aby sa vám nezatočila hlava. Zo sedla to je už na Kôprovský štít necelá hodina. Vrchol však nemá označenie, ale rozpoznáte ho tak, že je na ňom ovešaných veeeľa ľudí :). Z Kôprovského štítu je vidieť široko-ďaleko. Zpozorovať môžete aj protiľahlé Rysy a poľskú trasu na ne, alebo aj Ostrvu. Cestu späť si už viac užívame, našťastie nás žiadna búrka nezastihla, takže volíme pohodové tempo naspäť k parkovisku.

Vyšné Kôprovské sedlo.

Verejná doprava a parkovanie:

Auto parkujeme na ceste smerom k Popradskému plesu. Odporúčam sem prísť v skorých ranných hodinách, aby ste zaparkovali. Vždy je tu plno áut. Parkovné je 10,00€/deň (2023). Autobusom vystúpite na zastávke: Štrba, Štrbské pleso, cen. park. Ďalšou možnosťou je TEŽ (vláčik). Vystúpite na zastávke: Popradské pleso.

MAPKU trasy nájdete TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: