Bernard Minier – topka v mojej knižnici

Bernard Minier – topka v mojej knižnici

Bernard Minier (1960) je francúzsky spisovateľ, ktorý študoval na univerzite Toulouse, odkiaľ pochádza aj hlavný hrdina jeho thrillerov Martin Servaz, ktorý je policajtom.

Séria.

K prvej knihe od Miniera som sa dostala úplnou náhodou. Bez akýchkoľvek odporúčaní, bez toho, aby som vedela o čo v knihe ide. Bola som v kníhkupectve s priateľom, kde som vzala do ruky prvú časť tejto knižnej série. Musím sa priznať, že vtedy som si vybrala knihu podľa obalu. A keď som videla, že je z oddelenia detektívok, povedala som si, že to nemôže byť zlá voľba. A veru, bola to tá najlepšia!

MRÁZ, názov prvej knihy, prvej časti tejto neskutočnej série si ma získal už po pár prečítaných stranách. Celá séria sa skladá zo štyroch kníh + jedna časť, v ktorej sa v prvej časti knihy hrdina vracia do minulosti a neskôr do prítomnosti, aby objasnil starý prípad, ktorý, ako zistil, súvisí s prípadom prítomným. Táto posledná piata časť ma dostala presne tak, ako tá prvá.

Mimo tejto série autor napísal ešte dve knihy, SKURVENÝ PRÍBEH a minuloročnú novinku NA KRAJI PRIEPASTI (2019).

Dej kníh sa odohráva v mestečku Toulouse, kde pracuje na miestnom policajnom oddelení hlavný hrdina Martin Servaz. V každej časti rieši prípad, ktorý je v podstate prepojený s jedným sériovým vrahom Hirtmanom, ktorý zasiahne priamo aj do Servazovho života. Knihy sú napísané pútavo, od začiatku do konca. Naozaj napínavé, knihy sú v počte strán naozaj hrubé, no keď ich začnete čítať, úplne ich zltnete ani nebude vedieť ako. Viac takýchto kníh poprosím. 🙂

1. MRÁZ

Bernard Minier – Mráz.

 • Hodnotím: 5/5 hviezdičiek*****
 • Počet strán: 624
 • Rok vydania: 2011

Úryvok zo zadnej obálky: Saint-Martin-de-Comminges je mestečko vo francúzskych Pyrenejach, kde sú zimy kruté a kde sa málokedy čosi udeje. Až kým jedného zimného dňa pracovníci vodnej elektrárne nenájdu mŕtvolu koňa bez hlavy zavesenú na stožiari lanovky, ktorá je tam jedinou prístupovou cestou. Nie je to obyčajný kôň – patrí totiž miestnemu magnátovi Erikovi Lombardovi. Martin Servaz, veliteľ regionálnej kriminalistickej jednotky v Toulouse, musí prerušiť vyšetrovanie brutálnej vraždy bezdomovca a ujať sa tohto podivuhodného prípadu.

V tom čase prichádza do neďalekého Wargnierovho inštitútu, v ktorom zadržiavajú mimoriadne nebezpečných duševne chorých vrahov, psychologička Diana Bergová, ktorá zakrátko odhalí, že riaditeľ ústavu používa neortodoxné metódy. Detektív Servaz identifikuje na mŕtvole koňa DNA jedného z chovancov ústavu, ktorý je však tak zabezpečený, že nie je možné, aby sa odtiaľ niekto dostal von. A o niekoľko dní sa nájde prvé mŕtve ľudské telo. Martin Servz musí využiť všetky schopnosti, aby odhalil desivé tajomstvo…

2. KRUH

Bernard Minier – Kruh.
 • Hodnotím: 5/5 hviezdičiek *****
 • Počet strán: 619
 • Rok vydania: 2012

Úryvok zo zadnej obálky: V dome našli mŕtvu ženu. Spútanú a utopenú vo vani. Pri bazéne v záhrade sedí jej žiak a milenec, ktorý je pod vplyvom sedatív. Je to vrah? On si na nič nepamätá…

3. TMA

Bernard Minier – Tma

Hodnotím: 5/5 hviezdičiek *****

Počet strán: 588

Rok vydania: 2014

Úryvok zo zadnej obálky: Na Štedrý deň objaví rozhlasová moderátorka v schránke list od ženy, ktorá sa chystá spáchať samovraždu. Na druhý deň ráno zavolá do rádia neznámy muž a obviní ju, že nič nepodnikla na jej záchranu. Čoskoro sa obvinenia, urážky a dokonca hrozby znásobia, akoby sa niekto usiloval prevziať kontrolu nad jej životom… Čo ak sú naši blízky celkom iní, než sa zdá?

4. NOC

Bernard Minier – Noc.
 • Hodnotím: 5/5 hviezdičiek *****
 • Počet strán: 515
 • Rok vydania: 2017

Úryvok zo zadnej obálky: Temná nočná búrka v Severnom moti. Na ropnej plošine pristáva helikoptéra s Kirsten Nigaardovou, ktorá prichádza vyšetrovať vraždu. Podozrivý muž záhadne zmizol a Kirsten objaví v jeho kabíne zvláštnu sériu fotografií. O pár dní neskôr už sedí v toulouskej kancelárii kriminalistu Martina Servaza, ktorý si snímky so záujmom prezerá. Je na nich on sám zachytený objektívom nepolapiteľného sériového vraha Juliana Hirtmanna. To však nie je všetko. Na jednej z fotografií je malé dieťa a jediné slovo: Gustav.

5. SESTRY

Bernard Minier – Sestry.
 • Hodnotím: 5/5 hviezdičiek *****
 • Počet strán: 416
 • Rok vydania: 2018

Úryvok zo zadnej obálky: Servaz, začínajúci kriminalista, sa púšťa do vyšetrovania dvojnásobnej vraždy. Píše sa rok 1993. V lese našli pripútané k stromom telá dvoch sestier, oblečené do šiat na prvé prijímanie. Scéna ako vystrihnutá z thrilleru Erika Langa, autora drných krimi románov. Nepodarí sa ho však usvedčiť a vyšetrovanie je plné pochybností. O dvatsaťpäť rokov neskôr otrasie verejnosťou podobný prípad záhadnej vraždy ženy v bielom. Šokovaný Servaz je priam posadnutý hľadaním súvislosti medzi obama prípadmi – usvedčili vtedy skutočného vraha? Oživená minulosť sa mení na trýznivú nočnú moru…

SKURVENÝ PRÍBEH

Bernard Minier – Skurvený Príbeh
 • Hodnotím: 4/5 hviezdičiek ****
 • Počet strán: 586
 • Rok vydania: 2015

Úryvok zo zadnej obálky: Tentoraz autor zavedie čitateľa na sever od Seattlu, kde sa tiahne reťazec len trajektom prístupných ostrovov, večne zahalených do ponurej hmly. Na jednom z nich – Glass Islande – žije šestnásťročný Henry, ktorý sa stane stredobodom pozornosti všetkých obyvateľov, ke%d zavraždia jeho priateľku. Je práve on páchateľom vraždy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: