Borová skala cez dolinu Kúr

Borová skala cez dolinu Kúr

Borová skala patrí opäť k tým menej známym miestam, ktoré sa určite oplatí navštíviť kvôli prekrásnemu výhľadu a okolitému pokoju, ktorý tu vládne a pre svoju nenáročnosť je dostupná takmer každému.

Turistický prístrešok pod skalou.

Základné info:

Trasa: Krasňany – Dolina Kúr – Borová skala

Náročnosť: jednoduchá

Časovo: 45min na skalu

Dĺžka trasy: 2,5 km

Borová skala a výhľad z nej na Žilinu.

O trase na Borovú skalu:

Trasu začíname v obci Krasňany (kde presne nájdeš v mapke na konci článku). Prechádzame popri domoch autom a napájame sa na modrú turistickú značku. Tu pri ceste nechávame odparkované auto tak, aby nezavadzalo a ďalej pokračujeme po uvedenej značke pešo. Vstupujeme teda do doliny Kúr. Je to pekná prechádzka dolinou, všade krásna okolitá príroda, pred nami hrebeň Malej Fatry. Po asi 300m odbočíme na neznačenú cestu vľavo. Už z dola z cesty je vidieť kríž pri našom cieli, takže nemôžeš zablúdiť. Po niekoľkých 100m sa dostávame k rázcestníku, zabočíme k nemu a pokračujeme rovno strmo nahor. Po ceste sa zastavíme ešte pri malej chatke, prístrešku. Viem, že v úvode uvádzam, že je táto trasa jednoduchá. V podstate áno, je to taká pekná prechádzka, akurát posledných 10min pred cielom je naozaj strmák. No ale stojí to za to!

Kríž vedľa skaly a výhľad na obec Dolná Tižina, vľavo Krasňany.

Na vrchole už nájdeš spomínaný kríž, ktorý je v noci pekne osvetlený. Vedľa sa nachádza už toľko spomínaná Borová skala. Výhľad je tu naozaj neskutočný. Vidieť odtiaľto celú žilinskú kotlinu a okolité pohoria, ďalej obec Krasňany, Dolná Tižina a obec Belá. Mne osobne sa tu veľmi páčilo a určite sa tu vrátim znova a preskúmam aj okolie.

TIP: V čase, keď sme my absolvovali túto túru bolo počasie katastrofálne. Stále pršalo, chvíľu zas nie. Vybehli sme sem len tak narýchlo. Nestihli sme preskúmať okolie ani celú dolinu Kúr. Ak máš v pláne túru na Malý Kriváň, dosteneš sa naň práve cez túto dolinu. Je to skvelá príležitosť navštíviť viac miest behom jednej túry. Navyše touto trasou chodí omnoho menej turistov ako po hrebeni.

Dolina Kúr, v pozadí hrebeň Malej Fatry zahalený hmlou.

Kam v okolí nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Verejná doprava a parkovanie:

Autom zaparkuješ kdekoľvek na ceste v doline Kúr, alebo aj priamo pod skalou tak, aby si nezavadzal. Autobusom vystúpiš na zastávke Krasňany, kríž a odtiaľto pomedzi domy a okolo kaštieľa sa budeš držať stále modrej značky. Druhou možnosťou je vystúpiť v obci Dolná Tižina, konečná a odtiaľto je to bližšie pešo.

Mapka: https://sk.frame.mapy.cz/s/dekefogoza

One Reply to “Borová skala cez dolinu Kúr”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: