Okruh: Túra na Roháčske plesá

Okruh: Túra na Roháčske plesá

Túra na Roháčske plesá? Áno, prosím! Roháčske plesá (1 562 – 1 719 m n. m.) ťa zaručene očaria. Túto krásu naších hôr by si určite nemal vynechať, tak si to rovno zapíš do svojho itinerára! Túra je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Roháčske plesá
Roháčske plesá.

Základné info:

Trasa: parkovisko pod Spálenou – rázcestie Šindľovec – Adamcuľa – Roháčský vodopád – rázcestie pod Predným Zeleným – rázcestie pod Troma Kopami – Roháčske plesá – rázcestie Smutná dolina – Ťatliakova chata – Adamcuľa – rázcestie Šindľovec – parkovisko pod Spálenou

Náročnosť: stredne náročná

Časovo: 4,5h

Dĺžka trasy: 12 km

Západné Tatry.

O trase na Roháčske plesá:

Trasu začíname na parkovisku pod Spálenou a odtiaľto sa krátko po zelenej značke, ktorá vedie lesom dostaneme na rázcestie Šindľovec, kde sa napojíme na červenú značku smer Adamcuľa. Cesta vedie po asfaltovej ceste a trvá do 40min (podľa tempa). Pri Adamculi prvý krát oddychujeme a sledujeme ako ostatní pokračujú rovno smerom na Ťatliakovú chatu. My tu však bočíme a napájame sa na žltú značku smer Roháčsky vodopád. Na tejto trase je pomerne o dosť menej ľudí, čo nám veľmi vyhovuje. Pomaly začíname stúpať, trasa vedie lesným vykameňovaným chodníkom. Po cca 40 min sa dostávame k vodopádu.

Vodopád sa nachádza v nadmorskej výške 1 340 m n. m. Jeho výška je 23m. Vytvára ho Studený potok, ktorý ho rozdeľuje na Vyšný a Nižný Roháčsky vodopád.

Roháčske plesá.

Od vodopádu pokračujeme po modrej značke až k rázcestiu pod Predným Zeleným, kde konečne vychádzame z lesa okolo seba môžme vidieť okolité hrebene Západných Tatier. Nachádzajú sa tu dve odpočívadlá, tak tu opäť načerpávame sily. Po krátkej pauze opäť pokračujeme po modrej značke na rázcestie pod Troma Kopami a napájame sa na zelenú značku, kde začína prudké stúpanie, posledné pred naším cieľom. Po cca 20 min sme na vrchole. Krása! Pred nami sa rozprestiera Štvrté Roháčske pleso, ktoré je zároveň najvyššie položené (1 719 m n. m.). Tu naše dnešné stúpanie končí a od tohto momentu budeme už len klesať, čo je veľmi fajn, nakoľko už je poludnie a teploty začínajú dosahovať svoje maximum. Stúpanie na tejto trase je len cca 700m. Pokračujeme v našej ceste ďalej po zelenej značke s miernym klesaním okolo zvyšných plies až k Ťatliakovej chate. Odtiaľto pokračujeme po červenej značke a vyasfaltovanej ceste späť na parkovisko.

Pozor! Uzávera od 01.11. – 15.06. každoročne.

Roháčsky vodopád.

Kam v okolí nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/vysoke-tatry/

Verejná doprava a parkovanie:

Autom zaparkuješ na platenom (5€/deň/2021) parkovisku pod Spálenou. Autobusom vystúpiš na zastávke rázcestie Zverovka.

Mapka:

https://sk.frame.mapy.cz/s/gefularepu

Začiatok trasy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: