Hrad Strečno a Rozhľadňa na vrchu Špicák

Hrad Strečno a Rozhľadňa na vrchu Špicák

Dnes prinášam tip na pekný výlet na hrad Strečno a rozhľadňu nad ním. Hneď na začiatok môžem povedať, že výlet je vhodný pre akúkoľvek vekovú kategóriu, zvládnu ho všetci, takže sa netreba toho báť.😊 

Výhľad na hrad Strečno z rozhľadne.

Hrad Strečno sa nachádza 11 km od Žiliny. Ako sa k nemu dostať asi vysvetľovať nemusím, kedže v dnešnej dobe len hodíte cieľ do google maps a ide sa.😁 Okrem toho, určite ho neprehliadnete. A keď ho uvidíte, stačí ísť smerom k nemu. A že idete dobre, to zistíte za pomoci tíchto fešákov, ktorí vás priamo k hradu nasmerujú už od cesty. 

Títo fešáci ťa zavedú na hrad.

Ak sa chystáte navštíviť hrad s prehliadkou a sprievodcom, odporúčam pozrieť OTVÁRACIA DOBA keďže mimo sezónu sa na hrad nedostanete. Vstupné nájdete na tomto odkaze. Orientačne 6€ dospelá osoba. Ale vráťme sa k tím trom fešákom na začiatku cesty. Ako je vidieť aj na fotke, cesta začína pekne po schodoch a tak aj pokračuje až k drevenej stredovekej dedinke. Keď prejdete cez dedinku, nasleduje pekná kamenistá cesta až k hradu. Kto chce, môže si zakúpiť prehliadku hradu (prehliadka trvá cca 1h), alebo sa kúsok vrátiť a pokračovať na rozhľadňu ponad Strečno.

Musím sa priznať, že najskôr sme nevedeli ako sa k rozhľadni dostať, ale nakoniec sme narazili na mini značku.😀 Ak pôjdete od hradu naspäť, pred stredovekou dedinkou je taká odbočka k ceste, tou sme sa vybrali a následne sme zamierili doprava, teda dolu cestou (dolu cestou sme zamierili takmer po hodine hľadania cesty k rozhľadni, kedže sme si mysleli, že to bude opačným smerom a po spýtaní sa na cestu keď sme konečne niekoho stretli sme teda zamierili dolu😂) po ľavej strane pri prvých domčekoch bolo naozaj takou mini značkou na stĺpe napísaný smer k rozhľadni. 

Ale samozrejme ak parkujete pod hradom, je tam rázcestník, ktorý sme si mi asi nevšimli a ten pekne ukazuje, že máte ísť po žltej značke. Cesta je prudká a to nielen zo začiatku, ale po 5 – 10 minútach stúpania sa ocitnete pri lavičke na veľkej lúke a ak potrebujete, môžte spočnúť, prípadne sa dá aj opekať a vychutnať si pekný výhľad a po doplnení síl pokračovať strmo nahor. Celkovo trasa nahor trvá so slabšou kondičkou max do 1h od cesty. Na vrchu pri rozhľadni sa naskytne naozaj prekrásny pohľad z vtáčej perspektívy na hrad. Taktiež za veľmi dobrej viditeľnosti je možné vidieť až štyri hrady. Sú to: Strečno, Starhrad, Budatínsky a Lietavký hrad. Aj tu navrchu sú lavičky na odpočinok, doplnenie síl.

Ak vám však výstup na rozhľadňu nestačí a ešte by ste sa chceli niekam prejsť, môžte sa vybrať na Starhrad. Ako sa tam dostať? Už pri výhľade z rozhľadne si môžte dobre obzrieť trasu. Je jednoduchá. Keď zostúpite dolu na cestu, zamierite ku kompe a odtiaľ uvidíte po ľavej strane most na druhú stranu. Prejdete ním a zabočíte doprava. Orientujete sa podľa informačných tabulí. Pre veľkých turistov tadeto vedie od Starhradu trasa na Chatu pod Suchým a následne na vrch Suchý. Na Starhrad vedie aj cyklotrasa.


Takže to by bolo zatiaľ odomňa všetko. Chcela som sa podeliť o skvelý tip, ak neviete ako, kde stráviť voľný deň. Dúfam, že vám tento článok pomohol sa rozhodnúť. A verím, že ste tejto túre povedali svoje áno.😁

Ďalšie moje tipy na výlety nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: