Na Poludnicu zo Závažnej Poruby

Na Poludnicu zo Závažnej Poruby

Na Poludnicu (1 548 m n. m.) vedie viacero trás. Medzi najobľúbenejšie však patria zo Závažnej Poruby (vraj jednoduchšia) a z Liptovského Jána. My sme na odporúčanie skúsili tú jednoduchšiu. Boli ste už na Poludnici? Ak áno, ktorú cestu ste si zvolili vy?

 

 

Cestou na Poludnicu.

Základné info:

TRASA: Závažná Poruba, parkovisko pod vlekom – Opalisko – Rakytovica – Predná Poludnica – Poludnica a späť

Náročnosť: stredne ťažká

Časovo: 6 – 7h

Dĺžka trasy: 11km (na konci článku nájdeš mapku)

Stúpanie: 858 m

Bez foto na tejto skale… ako keby si tu ani nebol. 🙂

O našej trase:

9:15: prichádzame na parkovisko. Počasie nie je ukážkové, možno aj preto sme jediné auto na parkovisku. Vyberieme sa od parkoviska smerom k Chate Opalisko. Odtiaľto začína žltá značka, ktorej sa držíme. My sme odbočili zle, potom sme blúdili lesom, ale nakoniec sme sa znovu ocitli na žltej značke. Stúpanie k Rakytovici je mierne náročné (do 2h cesty). Od Rakytovice sa stále držíme žltej značky. Už od rázcestníka vidíme prudké stúpanie lesom, ktoré sa neskôr mení na serpetíny. K Prednej Poludnici to je cca 1,5h. Z Prednej Poludnice sa nám naskytnú prvé skvostné výhľady. Spravíme pár foto a pokračujeme po už nenáročnej trase na stúpanie s jedným trochu náročnejším úsekom na šplhanie, ale len v tom prípade, keď je blato, alebo ľad. Táto cesta netrvá ani 0,5h. Po príchode do nášho cieľa je dobrá viditeľnosť na okolité pohoria. Pozeráme na protiľahlý Chopok a Ďumbier, v diaľke vidíme na Veľký Choč a za ním je dokonca vidieť až na Malú Fatru a ikonický Veľký Rozsutec.

ZAÚJÍMAVOSŤ: Na trase od Rakytovice k Prednej Poludnici sme natrafili na jaskyňu, v ktorej sa za 2. sv. vojny v roku 1944 ukrývalo asi štyridsať židov zo Slovenska a Poľska. Všetci prežili aj vďaka občanom Závažnej Poruby, ktorí im pomáhali riskujúc vlastné životy. Odporúčam so sebou zobrať baterku, alebo čelovku na jej preskúmanie. Jaskyňa je naozaj veľká, boli sme sa pozrieť až na jej koniec. 

Jaskyňa cestou na Poludnicu.

 

Parkovanie a verejná doprava: 

Autom sme zaparkovali na parkovisku v Závažnej Porube pod vlekom. Vlakom sa dostanete do Liptovského Mikuláša a odtiaľ autobusom do Závažnej Poruby. Zastávka: Závažná Poruba, otoč. Odtiaľto je ešte k vleku cca 1km.

 

Ďalšie tipy na túry v okolí nájdeš tu: Nízke Tatry

 

Trasu na mape si môžeš pozrieť tu: Na Poludnicu zo Závažnej Poruby

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: