Jánošíkovým chotárom na Pupov

Jánošíkovým chotárom na Pupov

 

Pupov (1 096 m n. m.) je vrch v Malej Fatre, o ktorom si určite ešte nepočul a to je škoda. Nie je príliš známy ako ostatné malofatranské vrcholy, no rozhodne stojí za vyšlapanie na vrchol a umožňuje vidieť hrebeň Malej Fatry z iného uhla. Okrem toho, je to skvelá túra bez turistov najmä v lete, keď sa v Jánošíkových dierach tvoria kolóny. Na tomto mieste si môžeš vychutnať skvostný výhľad bez davu ľudí.

Výhľad z Pupova.

 

 

Základné info:

TRASA: Terchová, centrum zastávka – Na Úboč – Terchová, Pálenice – Poľany – Pupov – Osada Jánošíkovci – U Smrekov – Poľany – Terchová, centrum 

Náročnosť: jednoduchá

Časovo: 6 – 7h

Dĺžka trasy: 10,5 km

Stúpanie: 620 m

Cestou na Poľany.

O trase:

Na začiatok musím uviesť, že celý plán túry mal vyzerať inak. Pôvodne sme chceli prejsť celý okruh Jánošíkovým chotárom, po ceste sme však odbočili na Pupov a z dôvodu skracujúceho sa denného svetla sme tento okruh nedokončili (ak máš záujem prejsť celý okruh Jánošíkovým chotárom s odbočkou na Pupov, celá túra môže trvať 8 – 9h v závislosti od kondičky, z osady Jánošíkovci potom musíš zamieriť smer Šípková a celý okruh končí pri rozhľadni Terchovské srdce, trasu nájdeš na konci článku).

 

Cestou na Pupov.

Za zastávkou Terchová – centrum (oproti pošty) sa nachádza nenápadný mostík a schody hore kopcom, vyberieme sa tým smerom. Ani nie 5minút a sme pri prvom rázcestníku – Na Úboč, odtiaľto vedie celá trasa po zelenej značke. Celou cestou je krásny výhľad na Malý a Veľký Rozsutec. S nami sa síce počasie moc nekamarátilo a doprialo nám hmlu, ale za slnečného počasia to je naozaj pekná túra. Čo sa týka stúpania, takmer žiadne, úplne nenáročné až k rázcestníku Pálenice. V tomto úseku vedie trasa akoby po hrebeni, od Pálenice začína mierne stúpanie k Poľane. Na celej trase nájdeš informačné tabule, ktoré vysvetľujú ako sa žilo v minulosti v Terchovej, o jej prírode, alebo o Jánošíkovi. Dostávame sa k rázcestníku Poľana, kde meníme smer zo zelenej značky a odbočíme na žltú. Už od rázcestníka je vidieť prudké stúpanie. Na vrchol sa dostávame po necelej hodine, keď začneme vychádzať z lesa a pred nami vidíme označenie Pupov. Nikde nikoho, krása! Na vrchole slnečno a prekrásny výhľad na okolie. Naobedujeme sa, slnko príjemne hreje. Ani sa nám nechce ísť naspäť. 🙂

 

Na Pupove.

Po asi hodine sme sa konečne postavili a pokračovali v našej ceste teraz prudko dolu po žltej smer osada Jánošíkovci. Tabuľa ukazuje 30min. Po príchode do osady môžeš navštíviť aj symbolický dom Juraja Jánošíka. Vstupné je spoplatnené: dospelý 4€, dieťa 3€, rodinný vstup 9€, skupina nad 12 osôb 2,50€ a ZŤP 1€. Z osady sa vraciame späť zelenou značkou rázcestníku Poľana. Ak sa ti nechce ísť späť rovnakou cestou, odpočúčam pokračovať do osady Šípková a odtiaľ sa zviesť autobusom do centra dediny.

 

Z Pupova.

TIP: Ak by si chcel prejsť celú trasu Jánošíkovým chotárom s výstupom na Pupov, či bez, trasa by vyzerala takto: Terchová, centrum zastávka – Na Úboč – Terchová, Pálenice – Poľany – Pupov – Osada Jánošíkovci – osada Šípková – Vyšný Repáňovci – U Marunov – Vyšný Jankovci – Horná Tižina – Penzión Jánošíková Valaška – po hlavnej ceste smer Terchová, centrum. Celá trasa by mala cca 16km.

 

Výhľad z Pupova na hrebeň Malej Fatry.

Parkovanie a verejná doprava: Autom zaparkujete buď pri kostole v Terchovej, alebo pri Coop Jednote pod sochou Jánošíka. Parkovanie je v oboch prípadoch bezplatné. Autobusom vystúpite na zastávke Terchová – centrum. Trasa začína od tejto zastávky prejdením cez most poza zastávku.

 

Ďalšie tipy na túru v okolí nájdeš tu: Malá Fatra

 

Trasu na mape si môžeš pozrieť tu: Trasa na Pupov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: