Na Minčol (nielen) z Višňového

Na Minčol (nielen) z Višňového

Ešte stále sa stretávam s tým, že málo ľudí tento vrchol pozná. Na jednej strane možno dobre (nie je ešte preplnený turistami), no na strane druhej prichádzaš o skvelý turistický zážitok! My sme sa vybrali na Minčol (1 363 m n. m.) z Višňového. Vybrať si však môžeš z viacerých trás.

Výhľad na Malú Fatru. V pozadí Vysoké Tatry.

Základné info:

TRASA: Višňové, konečná – Pod Hoblíkom – Chaty pod Holým Dielom – Pod Dolnou Rovňou – Minčol a späť

Náročnosť: stredne ťažká

Časovo: 5h

Dĺžka trasy: 12,5 km

Stúpanie: 874 m

TIP na okruh. Trasa: Turie – Spoj Troch Dolín – Pod Výstupom – Minčol – Pod Dolnou Rovňou – Chaty pod Holým Dielom – Pod Hoblíkom – Višňové, konečná. Dĺžka trasy je 15,2 km. Stúpanie je 960 m. Časovo cca 6h. Trasu na Minčol môžeš absolvovať aj z Vrútok, alebo z Nezbudskej Lúčky.

Vľavo Vysoké, vpravo Nízke Tatry.

O trase:

Trasu začíname v chladné nedeľné ráno na parkovisku na konečnej vo Višňovom. Čo sa týka značenia, celá cesta je veľmi jednoduchá, od parkoviska až po Minčol vedie len jedna a to modrá značka. Prejdeme teda cez závoru, ktorá sa tu nachádza a pripájame sa k skupinkám, ktoré majú rovnaký smer. Začiatok je skôr rovinka, mierne stúpanie začína od rázcestia Pod Hoblíkom. Po asi 40minútach sa dostávame k chatám pod Holým Dielom a tu začína prvé prudšie stúpanie popod vlek. Po jeho vystúpaní sme onedlho pri rázcestí pod Dolnou Rovňou a tu si môžeme z môjho pohľadu povedať, že polovica cesty za nami. Cesta ďalej pokračuje s miernym stúpaním, sem tam s rovinkou. Až kým nevýjdeme z lesa a pred nami kopčisko jak svet! Našťastie to je posledné prudké stúpanie pred naším cieľom.

Dvojkríž na Minčole.

Po príchode k nášmu cieľu sa začneme rozhliadať a keďže nám vyšlo skvelé počasie, bola aj dobrá viditeľnosť na Malú Fatru, Vysoké Tatry, Nízke Tatry a dokonca aj Kľak. Toto určite nebola naša posledná návšteva Minčolu, hneď na jar sa sem vraciame a skúsime aj iné trasy. Minčol patrí medzi moju novú ♥-ovku.

TIP: Na tejto trase z Višňového na Minčol sa ťaží drevo vo veľkom, je to popri chodníku vidieť. Uzávera chodníka tu síce nie je, no odporúčam byť skôr opatrný a z chodníka neschádzať.

Schádzame dolu z Minčolu.

Verejná doprava a parkovanie: Autobusom vystúpiš na zastávke Višňové, konečná. Autom zaparkuješ ďalej na konečnej, na bezplatnom parkovisku. Parkuje sa tu štýlom, kde sa vtisneš, tam stojíš.

Tipy na túry v okolí nájdeš na tomto odkaze: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Trasu na mape nájdeš tu:

<>

2 Replies to “Na Minčol (nielen) z Višňového”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: