Túra Malá Fatra: z Terchovej do Šútova k vodopádu

Túra Malá Fatra: z Terchovej do Šútova k vodopádu

Ahoj 🙂 konečne mám opäť čas na písanie. Tento článok bude o celkom nie moc náročnej túre (ak ste už zabehnutý turista a dlhšia trasa vám nerobí problém) s krásnymi výhľadmi a možnosťou okúpať sa v Šútove.

Šútovský vodopád

Tak teda, kde sme začali, kde skončili, čo všetko sme po našej trase stihli vidieť? Čítajte ďalej. 😉 Tento článok bude stručný (ako každý môj článok) a užitočný pre tých, ktorí rozmýšľajú nad novou trasou po Malej Fatre.

TIP: Trasu sme absolvovali na jeseň, keď ešte nebol kratší deň. Takže túru odporúčam podniknúť v čase, kedy je hodina ešte posunutá „dozadu“ (dlhší deň), keďže čoraz viac ľudí má tendenciu sa v horách stratiť, tak aby vás noc nezastihla skôr.

TRASA: TERCHOVÁ ŠTEFANOVÁ – CHATA POD GRÚŇOM – POLUDŇOVÝ GRÚŇ – CHLEB – CHATA POD CHLEBOM – ODBOčKA K ŠÚTOVSKÉMU VODOPÁDU

Celá trasa má cca 20 km. A čo sa obtiažnosti týka – stredne náročná.

Po hrebeni z Poludňového Grúňu na Chleb

Trasa začína v Terchovej v oblasti Štefanová, kde sa dá pohodlne dostať priamym spojom zo Žiliny. Komu by bolo 20km málo, alebo by nezastihol priamy spoj, môže vystúpiť v centre dediny a odtiaľ ísť pešo do Štefanovej, čím by ste si trasu navýšili o cca 4,5km. Ale poďme späť k našej veci.

Ak ste ešte v Štefanovej neboli a nevedeli by ste ktorou cestou sa k Poludňovému Grúňu vydať, tak nachádzajú sa tam len dve cesty, jedna vľavo (smer Veľký Rozsutec), druhá vpravo smer Poludňový Grúň, na ktorý sme zamierili.

Chata na Grúni.

Hneď od cesty uvidíte, že z turistickej trasy si lesníci spravili cestu na ťažbu dreva, čo vyzeralo strašne. Všade samé bahno, ale ľudia už stihli vyšlapať novú cestu. Do ani nie hodinky sa ocitnete pri Chate na Grúni, čo je vlastne taká malá rozcvička pred tým, čo vás čaká.

Od chaty je to celkom dosť strmák na Poludňový Grúň. No keď sa naň už doštveráte, poviem vám, to najhoršie už máte za sebou. Naskytne sa vám krásny výhľad na okolité kopce, medzi nimi aj jeden z najkrajších vrcholov na Slovensku – Veľký Rozsutec. Krásne fotky vás neminú. Odtiaľto to už je ako prechádzka ružovou záhradou po hrebeni a mierime k Chlebu. Cesta z Poludňového Grúňu na Chleb trvá niečo vyše hodinky miernym tempom.

Na Poludňovom Grúni.

Z Chlebu schádzame k Snilovskému sedlu, odkiaľ kto chce, môže si trasu predĺžiť ešte o najvyšší vrch Malej Fatry – Veľký Kriváň (cca 1h hore), my sme však zo Snilovského sedla pokračovali na Chatu pod Chlebom, kde sme doplnili svoje sily a užívali si nádherný výhľad a mali sme šťastie, že v čase, keď sme tam boli, bolo navôkol len pár ľudí. Lavičky neboli preplnené. Nádherné ticho a kľud.

TIP: Ak nechcete zažiť kolóny na horách, vyhýbajte sa hlavne štátnym sviatkom, kedy je na horách celý národ. Najlepší čas na túru je v priebehu týždňa a mimo letných prázdnin.

Po doplnení síl sme zamierili k vodopádu. Nenechajte sa pomýliť značkami pri chate. Zelená značka vás privedie do Šútova, ale nie k vodopádu, ani zďaleka. Preto treba nasledovať modrú značku – odbočka k Šútovskému vodopádu.

Odtiaľto to už je lážo – plážo, pretože najskôr pôjdete pomerne po rovine a potom už len strmo dolu do Šútova. No po ceste ešte natrafíte na Mojžišové pramene a ak pôjdete tadeto skôr na jeseň, popri ceste sa vám naskytne hríbový raj. Po takmer 2 hodinách od chaty sa dostávame k odbočke, od ktorej je vodopád vzdialený už len 5 minút. Je to najvyšší vodopád v Malej Fatre s výškou 38m. Krása!! Od vodopádu mierime do dediny na vlak Cestou míňame Chatu Vodopád, v ktorej ak máte čas môžete skočiť na pivko. Pri zostupe do dediny na vlak (cca1,5h), môžete v letných mesiacoch využiť známe Šútovské jazero, ktoré po ceste určite neminiete a takto zakončiť skvelý deň!!

Krásne výhľady cestou.

Ja verím, že sa vám tento článok páčil a dúfam, že aj pomohol. Budem vďačná za vaše komentáre, pripomienky, postrehy, prípadne zdieľanie tohto článku. 🙂 Som otvorená aj vašim tipom, akú trasu, kde, kedy odporúčate a chcete sa o ňu podeliť aj s ostatnými. Tak sa zatiaľ lúčim, nie však na dlho. BYE!! 🙂

Šútovské jazero.
Chata pod Chlebom.
Mojžišové pramene.

One Reply to “Túra Malá Fatra: z Terchovej do Šútova k vodopádu”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: