Na Téryho chatu

Na Téryho chatu

Na Téryho chatu (2 015 m n. m.) sme sa vybrali posledný májový víkend. Článok píšem presne o mesiac neskôr s tým, že momentálne na trase už nie je sneh a preto trasa v tomto čase už nie je na výstup taká náročná ( nebudete potrebovať mačky).

Malá Studená dolina.

TRASA: Starý Smokovec – Hrebienok – Bilíková chata – Rainerová chata – Zámkovského chata – Malá Studená dolina – Téryho chata a späť

Náročnosť: ťažká Dĺžka trasy: 18km obojsmerne Časovo: 6 – 7h

Túru začíname pri hoteli Hrebienok Resort v Starom Smokovci po zelenej značke popri pozemnej lanovke, ktorá tiež vedie na Hrebienok. Na Hrebienok sa dostávame asi po 40min. pešo. Že už ste tam, zistíte vďaka dreveným vyrezávaným medveďom, ktoré lemujú trasu. Takže naša prvá zastávka je na Hrebienku, kde si môžte dať kávu, ak vás ešte stále neprebral čerstvý tatranský vzduch a pokračujeme na Bilíkovú chatu, ktorá je mimo našej trasy, ale chceli sme sa tam ísť pozrieť a odfotiť. Z Hrebienka je to len 5 minút. Kto chce môže pokračovať z Bilíkovej chaty k Vodopádom Studeného potoka a následne k Rainerovej chate. My sme si však vybrali druhú cestu, obe sa spájajú pri Rainerke, takže je jedno akú cestu si zvolíte. Vrátili sme sa opäť na Hrebienok a po červenej značke k Rainerke. Cesta trvala asi do 30min po jednoduchom teréne bez nejakého stúpania.

Hrebienok.

TIP 1: Na tejto trase je veľká šanca, že stretnete tatranskú celebritu: líšku Elišku. My sme ju stretli cestou naspäť k Zámkovského chate.

Od Rainerky sme pokračovali na Zámkovského chatu po zelenej značke. Tu sa už dá očakávať menšie stúpanie, chodník je kamenistý, tak opatrne hlavne keď je mokro. Cestou ešte narazíme na Obrovský vodopád, dáme selfíčko a pokračujeme. Po hodinke sme pri rázcestí na Zámkovského chatu, skadiaľ už vidíme pomedzi stromy Zámkovského chatu.

Malá Studená dolina.

Ak vám už vyhladlo, alebo vyschlo v krku, doplňte čo vám chýba a hor sa na Téryho chatu. Od Zámkovského chaty prechádzame Malou Studenou dolinou po stále skalnatom chodníku a obdivujeme krásu okolia. Trasa začne točiť doľava prudko nahor po skalách (my sme mali ešte sneh), posledný náročný úsek prináša sladké ovocie v podobe úžasného výhľadu z Téryho chaty a okolia. Určite to pred týmto strmákom neotáčajte naspäť! Ste už len kúsok od cieľa.

Téryho chata (2 015 m n. m.)

Nám počasie neprialo, mali sme sneh aj dážď a dosť šmýkalo. Pri strmom výstupe už k Téryho chate sme nevideli pomaly ani na krok. Vlastne sme nevideli ani chatu aj keď bola pár metrov pred nami. My sme z okolia nemali nič, keďže nám počasie nevyšlo, ale určite sa tu ešte vrátim v lete, aby som si z Téryho chaty pozrela aj okolité Spišské plesá.

TIP 2: Komu by sa málilo, môže pokračovať z Téryho chaty na Priečne sedlo, odtiaš k Zbojníckej chate a cez Veľkú Studenú dolinu k Rainerke a následne do Starého Smokovca. Táto trasa by mala mať 23km.

Moje ďalšie tipy kam po Slovensku nájdeš TU: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Ako trasa vyzerá na mape si môžeš pozrieť tu:

Galéria k článku:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: