Túra na Babiu horu + tipy kam v okolí

Túra na Babiu horu + tipy kam v okolí

Babia hora (1 725 m n. m.) sa nachádza na slovensko – poľskej hranici na Orave. Na tento výlet sme sa vybrali s cieľom stihnúť toho vidieť na Orave čo najviac. A čo všetko sa dá stihnúť? Čítaj ďalej.

Pohľad na vrchol Babej hory.

TRASA: Oravská Polhora, Slaná voda – Paseky – Šťaviny – Babia hora – Malá Babia hora – Borsučie – Pod Borkom – Vonžovec – Slaná voda

Náročnosť: ťažká

Dĺžka trasy: 20km

Časovo: 7h

Stúpanie: 1 115m

Cestou z Babej hory po hrebeni na Malú Babiu horu. Pohľad na Poľskú stranu.

Na úvod musím napísať, že ma táto túra na Babiu horu príjemne prekvapila. Trasu sme začali na bezplatnom parkovisku v Oravskej Polhore – Slaná Voda. Vybrali sme sa podľa značiek po žltej a po cca pol hodine sme sa dostali k prvej zastávke – Hviezdoslavova horáreň, keďže sme sa na túru vybrali skoro ráno (07:00), táto expozícia ešte nebola otvorená (od 11:00), tak sme pokračovali ďalej a za horárňou nás čakala prvá rozhľadňa s ďalekohľadom. Zastavili sme sa, pozreli a pokračovali po žltej značke do kopca. Asi po 1h stúpania sme sa dostali k druhej rozhľadni – Šťaviny. Opäť sme sa pozastavili, dočerpali sily, pozreli výhľad a pokračovali v ceste, teraz už mierne nahor. Od Šťavín vedie cesta pekne dláždená kameňmi a každého 0,5km narazíte na prístrešok pod ktorým je možnosť sa schovať, prípadne prespať ak vás zastihne nepriaznivé počasie. Ak by vám po ceste došla voda, pri prístreškoch je prameň, kde ju môžte načerpať. Po 1h od Šťavín sa teda konečne dostávame k vrcholu – Babej hore. Nám cesta na vrchol trvala 2,5h pri lepšej kondičke.

Vrchol Babia hora.

TIP č. 1: Nezabudnite, že aj keď v deň túry hlásia vonku okolo 30 °C, na vrchole vás poriadne prefúkne. Odporúčam vziať si bundu a čelenku na uši.

Z Babej hory sme pomaly zliezli dolu smer – Malá Babia hora. Trasa vedie pekne po hrebeni po modrej značke. Spočiatku po holom hrebeni, takže veľmi fúka. Neskôr vedie už cez kosodrevinu a lesík, ale to je pekne vidieť už z Babej hory aká cesta vás čaká. Po cca 1h sme sa dostali na rázcestník Malej Babej hory. Tu sme sa najedli, keďže na Babej hore bola síce kamenná stena proti vetru, ale veľa ľudí. Na Malej Babej hore nebol takmer nikto a nefúkalo tu, bola to lepšia varianta na obed.

Smer Malá Babia hora.

Z Malej Babej hory sme sa vybrali po červenej značke prudko dolu smerom na Slanú vodu. Tu už ma trasa ničím neohúrila. Viedla lesom, kde sa ťažilo. Všade samé blato, zničená cesta. Zostup trval 2,5h. Pri rázcestí Pod Borkom už viedla asfaltová cesta.

TIP č. 2: Hneď vedľa cesty smer Or. Polhora, Jednota – Slaná voda narazíte na rozhľadňu Trchovnicu, nedá sa minúť. My sme ju navštívili po ceste naspäť, keď sme sa vracali domov.

Rozhľadňa Trchovnica.

Kam v okolí?

1.Keď už budete na Orave, navštívte aj obec Klin. Od Or. Polhory je vzdialená cca 7km. Nájdete v nej známu sochu Ježiša Krista (Rio de Klin), napodobeninu slávnej sochy z Rio de Janeira. Navyše je odtiaľ skvostný pohľad na okolie a Tatry.

2. A keď pôjdete od Klinu ďalšie cca 4km, dorazíte do obce Námestovo, kde sa môžte okúpať pri tomto nápise: NÁMESTOVO. Alebo kúsok ďalej previezť na loďke, alebo navštíviť Slanický ostrov. Možností je veľa, stačí si len vybrať.

3. Samozrejme, kto to má po ceste, môže sa ešte zastaviť v Oravskom Podzámku a navštíviť Oravský hrad. Od Námestova je to cca 22km smer na Dolný Kubín.

Námestovo.

Parkovanie a verejná doprava: autom zaparkujete na bezplatnom parkovisku pri Slanej Vode. Autobusom vystúpite na zastávke Oravská Polhora – Jednota, odtiaľ cestou do kopca k Slanej Vode (cca 2km).

Moje ďalšie tipy kam po Slovensku nájdeš TU: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Trasu na mape si môžeš pozrieť TU:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: