Na Veľký Rozsutec z Jánošíkových dier

Na Veľký Rozsutec z Jánošíkových dier

Keď sa povie Malá Fatra, určite každého ako prvý napadne Veľký Rozsutec (1 610 m. n. m), ktorý sa už stal jeho ikonou. Vďaka jeho nezameniteľnému vzhľadu patrí k jedným z tých najkrajších aké na Slovensku máme. A keď sa povie Terchová, takmer každého napadnú Jánošíkove diery, ktoré sú známe svojími rebríkmi, reťazami a vodopádmi. Čo tak tieto dve úžasné miesta spojiť do jedného a vychutnať si jednu z najkrajších a najzážitkovejších túr, akú nám Malá Fatra ponúka. Garantujem vám, že táto trasa vás určite nesklame!

Veľký Rozsutec z Medziholia pri západe slnka.

TRASA: Hotel Diery – Nové Diery – Horné Diery – Pod Pálenicou – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – Sedlo Medziholie – Štefanová

Náročnosť: ťažká

Dĺžka trasy: 12 km

Časovo: 6 – 7h

Stúpanie: 1 194 m

Túru začíname pri Hoteli Diery, kde sme zaparkovali auto (na úvod musím ešte povedať, že na túru sme prišli na dvoch autách a druhé sme nechali na parkovisku v Štefanovej, pozri nižšie parkovanie a verejná doprava). Od hotela sme sa vybrali po modrej značke. Už po pár minútach túry sme sa dostali na prvé lavičky, ktoré nás previedli ponad potok, ktorým sa valila čistá ľadová voda z týchto krásnych hôr. Po cca 15tich minútach sa dostávame k značke Ostrvné, kde pokračujeme po žltej značke cez Nové Diery. Na tejto trase sa už začínajú objavovať prvé rebríky. Po cca pol hodine sa trasa zatáča prudko doprava a vedie lesom. Na tejto trase lesom narazíte na dve vyhliadky. Keď výjdeme z lesa, ocitneme sa pri značke Podžiar. Kto sa neponáhľa, môže sa tu zastaviť v miestnom bufete na jedno 😉 . Od Podžiaru sa vydáme smer Horné Diery po modrej značke. Tu už začína miestami aj pár náročnejších výstupov s reťazami, samozrejme prekrásne vodopády nesmú chýbať.

Horné Diery.

TIP č. 1: Keby Vás zastihlo v Horných Dierach nepriaznivé počasie, alebo by ste mali iný dôvod na predčasné ukončenie trasy, naspäť sa najrýchlejšie a najbezpečnejšie dostanete od rázcestníka Pod Pálenicou po zelenej značke na Podžiar a odtiaľ po modrej cez Dolné Diery k hotelu.

Tak teda po cca 2h cez Horné Diery sa dostávame von z lesa a po našej ľavici môžeme vidieť Malý Rozsutec, ktorý je z tohto miesta veľmi fotogenický, takže si robíme foto. Na Sedlo Medzirozsutce sa odtiaľto dostávame za desať minút. Kocháme sa krásou okolia, posvačinkujeme a vydávame sa po červenej značke na Veľký Rozsutec.

UPOZORNENIE: Od 01.03. – 15.06. každoročne, býva sezónna uzávera na Veľký Rozsutec.

Pohľad z Veľkého Rozsutca na rázcestie Medziholie.

Rázcestník zo Sedla Medzirozsutce na Veľký Rozsutec ukazuje dĺžku trasy 1:15h, my sme sa však čochvíľa zastavovali a kochali sa tou krásou okolia. Výstup je spočiatku dosť strmý, neskôr vychádzame z lesa a prechádzame trasou skalnatou, miestami zaistenou reťazami. Po príchode na vrchol si toto miesto zaručene obľúbite a budete sa sem vracať rok čo rok, ako aj my.

Veľký Rozsutec vrchol.

Tento rok sme mali toľko šťastia, že aj keď bol víkend, kým sme sa dostali na Rozsutec, nebolo na ňom ani nohy. Skvelý zážitok! Z Rozsutca sme pokračovali smer Sedlo Medziholie po prudkom kamenistom teréne zaistenom reťazami. Keďže sme sa na túru vybrali celkom neskoro, kým sme sa dostali na Medziholie, slnko už zapadalo. Z Medziholia je opäť krásny výhľad. Do Štefanovej zostáva 1:15h cesty celkom miernym klesaním lesom. Pri príchode do Štefanovej to zatočíme do prvej reštiky, ktorú uvidíme a po skvelej túre deň zakončujeme skvelým pivkom a chutným jedlom. 😉

TIP č. 2: Pre naozaj jedinečný zážitok odporúčam trasu absolvovať v poradí, ktoré tu je opísané. Neodporúčam ju vykonať z druhej strany, tj. so začiatkom v Štefanovej, iba ak by ste nemali záujem navštíviť diery, v tom prípade áno.

Pri stúpaní na Veľký Rozsutec.

Parkovanie a verejná doprava: Ak idete autobusom, odporúčam nastúpiť na spoj, ktorý vedie cez zastávku Hotel Diery, ak nie, vystúpiť môžete aj v Terchová, centrum. Avšak, odtiaľto je to k hotelu pešo ešte cca 45min. Cestu naspäť zo Štefanovej môžete naplánovať podľa CP, od parkoviska jazdí autobus pravidelne. Druhá možnosť je, že v letných mesiacoch premáva miestny vláčik, ktorým sa môžete odviesť späť do centra a odtiaľ na bus.

Ak idete na túru jedným autom, odporúčam nechať auto pod sochou Jánošíka a v letných mesiacoch vás rozvezie kam potrebujete vláčik, ktorý chodí v pravidelných intervaloch. Ak idete na dvoch autách ako my, jedno auto zaparkujte pred Hotelom Diery (5€/deň parkovné), druhé na parkovisku v Štefanovej (3€/deň parkovné).

Západ slnka z Medziholia.

Moje ďalšie tipy na túry po okolí nájdeš tu:

https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Trasu na mape si môžeš pozrieť TU:

One Reply to “Na Veľký Rozsutec z Jánošíkových dier”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: