Po hrebeni Malej Fatry na Malý Kriváň

Po hrebeni Malej Fatry na Malý Kriváň

Malý Kriváň (1 671 m n. m.) je druhým najvyšším vrchom v Malej Fatre. Na tento vrchol sa dá dostať štyrmi rôznymi trasami: z Vrátnej, z Bránice, z Krasňan a z Nezbudskej Lúčky (z Nezbudskej Lúčky odporúčam, krásna hrebeňovka). V tomto článku vám podrobnejšie popíšem prvú variantu, teda trasu z Vrátnej doliny, na ktorú spomínam ako som ju absolvovala sama bez mojich parťákov. 🙂

Vrchol Malého Kriváňa.

TRASA: Chata Vrátna – Lanovka Chleb, horná stanica – Snilovské sedlo – Veľký Kriváň – Hrana Veľkého Kriváňa – Pekelník – Sedlo Bublen – Malý Kriváň

Náročnosť: ťažká

Dĺžka trasy: 15 km

Časovo: 8h

Stúpanie: 1 590 m

Po hrebeni.

Ako už je v popise uvedené, trasa začína pri Chate Vrátna pod lanovkou. Tu sa riadime podľa rázcestníka vedľa lanovky a vyberieme sa po zelenej značke popod lanovku strmo k Snilovskému sedlu. Cesta je naozaj strmá, spočiatku vedie lesom, kde sa kľukatí zo strany na stranu, neskôr vedie priamo popod lanovku. Šikovnejší turisti to k Snilovskému sedlu zvládnu aj do 2h. Ak si turista ako ja, ktorý dychčí po každých pár metrov 🙂 počítaj s 3h. Každopádne, keď sa ocitnete na Snilovskom, to najhoršie je za vami a odmenou vám budú konečne prvé výhľady na každú stranu.

Tieto výhľady cestou…

Zo Snilovského sedla pokračujeme po červenej značke na najvyšší vrch Malej Fatry – Veľký Kriváň. Z Kriváňu sa nám naskytne pohľad na Žilinu, Kysuce, Veľký a Malý Rozsutec, Šútovo, Veľký Choč,… Pri dobrej viditeľnosti môžme vidieť aj Tatry. Úžasne, najvyšší vrch máme za sebou, môžme pokračovať ďalej po hrebeni po červenej značke smer Pekelník. Na Pekelník vedie príjemná trasa bez akéhokoľvek prudkého klesania, alebo stúpania. Dokonalá prechádzka. Z Pekelníka začneme trochu klesať a stále pokračujeme po červenej značke. Od sedla Bublen je to opäť príjemná prechádzka, už z diaľky je vidieť náš cieľ – vysoký kamenný stĺp, ktorým je Malý Kriváň typický (vidno ho už z Pekelníka). Tiež môžeme vidieť, že čoskoro nás čaká opäť strmý výstup a potom to už pôjde ako po masle!

Keď sa pozriem z Malého na trasu späť. Vpravo už začínala padať hmlana Veľký Kriváň.

TIP č. 1: Vždy si zober so sebou do batohu čiapku, na hrebeni zvykne fúkať. 🙂 Keď som bola ja, takmer ma odfúklo, no bola som dobre vybavená. V letných mesiacoch je to skôr o šiltovke a opaľovacom kréme.

Na vrchole zvykne dosť fúkať, nájdeš tu aj záveternú stranu, ktorá je postavená z kamenia, kde sa pred vetrom skryješ, prípadne naobeduješ. Trasu naspäť už poznáš, opisovať ju teda nemusím. Ak by sa vám vracať tou istou cestou nechcelo, samozrejme dá sa naplánovať okruh. Stačí, že pri ceste naspäť odbočíte od sedla Bublen na sedlo za Kraviarskym a z neho po zelenej značke do Starej doliny kúsok od zastávky/parkoviska.

Mne už počasie cestou späť moc neprialo.

TIP č. 2: Môj druhý tip ocenia hlavne tí pohodlnejší, ktorým sa šlapať popod lanovku nechce. Áno, viem že ťa to napadlo už na začiatku tohto článku 🙂 idem ti ponúknuť skrátiť si cestu lanovkou. Online kamery z Vrátnej, alebo ako lanovka premáva a aktuálny cenník nájdeš TU: http://www.vratna.sk/sk/cennik-skipasov Ak si cestu skrátiš lanovkou, dĺžku trasy časovo tam a späť dáš za 4h max. od lanovky.

Vyzimená, ošslahaná vetrom lanovkou dolu.

Parkovanie a verejná doprava: Autobus vás vysadí priamo pri začiatku trasy, na zastávke: Terchová, výťah. Autom zaparkujete vedľa zastávky na veľkom parkovisku pod lanovkou. Čo sa parkovného týka, keď som bola na tejto túre ja (september, cez týždeň), tak parkovné nevyberali, len usmerňovali ako, kde zaparkovať. Treba však počítať s tým, že na iných parkoviskách v Terchovej vyberajú parkovné, tak aj tu to bude okolo 3€/deň.

Moje ďalšie tipy na túry po okolí nájdeš tu:

https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Trasu na mape si môžeš pozrieť TU:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: