Najväčšia lavička je na Skalitom

Najväčšia lavička je na Skalitom

Kysuce sa opäť stali turisticky o niečo atraktívnejšie a to vďaka najväčšej lavičke na Slovensku, ktorá sa nachádza na vrchu Troják v obci Skalité a neďalekým trom krížom. Je to dokonalý tip na výlet nielen po nedeľnom obede s rodinou a deťmi. Skalité je obec, ktorá už susedí s Poľskom a naša trasa začína na pohraničí.

Najväčšia lavička na Slovensku.

Základné info:

TRASA: Skalité, mýto – Pod Kykulou – Lavička Troják – Za Kykulou – Poľana – Grúň, Tri kríže a späť

Náročnosť: nenáročná Dĺžka: 6,5km Časovo: 2,5-3h

Stúpanie: 234m Klesanie: 234m

Panelová cesta smerom k lavičke.

O trase k lavičke:

Trasu začíname po zaparkovaní auta vedľa rázcestníka, ktorý nás smeruje na kopec Trojak. Cesta začína miernym stúpaním po panelovke s perfektnými výhľadmi kam až oko dovidí. My sme zvolili túto trasu po paneloch aj po odbočke pod Kykulou, ale tým sme tú lavičku obišli, takže odporúčam vydať sa strmšou cestou rovno, ktorá vás dovedie priamo k lavičke (mapa na konci článku). Pri lavičke sa nachádza aj altánok a ohnisko.

Od lavičky pokračujeme dolu kopcom smer Tri kríže. Cesta trvá 30-45min. aj keď sa vám to bude zdať príliš ďaleko (od lavičky ich je v diaľke vidieť), určite choďte, neobanujete. Cesta je prevažne rovinatá, bohatá na výhľady a ubehne vám rýchlo, ani nezbadáte. Pri Troch krížoch sa opäť nachádza menší altánok. Cesta naspäť vám už je známa, avšak pri rázcestníku Za Kykulou volíme cestičku cez les vpravo, ktorá nás dovedie k panelovej ceste a autu.

Tri kríže na kopci Grúň.

Verejná doprava a parkovanie:

Tu sa odporúčam dostať najmä autom. Pri rázcestníku zaparkujete v kopci pri garážach, kde začína trasa. Pozor, z cesty ku garážam je miestami pomerne veľký skok.

Moje ďalšie tipy kam na Kysuciach nájdeš TU

MAPKU okruhu nájdete TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: