Okruh: vrch Šíp zo Stankovian

Okruh: vrch Šíp zo Stankovian

Tento okruh na vrch Šíp (1 170m n. m.) naozaj stojí za to. Je možné, že prvá časť túry vás nijako extra neosloví, ale od vrcholu je druhá časť naozaj nádherná a to nehovoriac o osade Podšíp.

Žaškovské sedlo.

Základné informácie:

TRASA:  Stankovany, želez. stanica – Žaškovské sedlo – Šíp – Zadný Šíp – osada Podšíp – Stankovany, želez. stanica

Náročnosť: stredne náročná Dĺžka: 10km Časovo: 6h

Stúpanie: 752 m Klesanie: 752m

Pohľad zo Šípu na Stankovany.

O trase na vrch Šíp:

My sme sa do Stankovian dostali autom, ale viete sa tu dostať aj autobusom, prípadne vlakom. Celá trasa začína aj končí na vlakovej stanici v centre obce. My sme parkovali pri kostole. Pomedzi domy sa dostaneme ku koľajniciam. Prekračujeme cez železničné priecestie a tu sa napájame na žltú značku. Chvíľu ideme rovno, neskôr pri základnej škole odbočíme po značke doprava a tu už nám po chvíli začnú miznúť domy a dostávame sa do lesa.

Na Žaškovské sedlo je to cca 1h aj niečo. Závisí od kondície. Každopádne, keď už sa začneme vynárať z lesa, môžeme si povedať, že už sme tam. V tomto sedle sa nachádza altánok, kde sa posilníme a pokocháme širokým okolitým výhľadom. Opäť teda pokračujeme po žltej teraz už priamo na Šíp. Mapa ukazuje stúpanie cez 400m. Na tejto trase nie je výhľad. Stúpa sa cez les cca 1,5h a až na samom vrchu Šípu sa nám naskytne pohľad do diaľky.

Z Šípu je cesta už zaujímavejšia. Pokračuje sa na Zadný Šíp, kde sa nachádza veľký kríž, ktorý je vidieť aj zo želez. stanice. Odtiaľto už začíname prudko klesať do prekrásnej osady Podšíp. Naozaj krásne romantické miesto ukryté v prírode s prekrásnym výhľadom na Malú Fatru v pozadí. Z osady to do dediny už nie je tak ďaleko po polhodine už je pomaly počuť zvuk áut a vlakov. Trasa dolu vedie celý čas lesom.

Zo Šípu výhľad na Stoh a Veľký Rozsutec.

Verejná doprava a parkovanie:

Autom zaparkujete kdekoľvek sa dá, aby ste nezavadzali, skôr na lúke pri rieke a mostom viete prejsť do dediny. My sme parkovali pri kostole. Vlakom vystúpite na zastávke: Stankovany.

Ďalšie TIPY na turistiku vo Veľkej Fatre nájdete TU

MAPKU trasy na Šíp, ktorou sme sa vydali nájdete TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: