Okruh: Zbojníckym chodníkom cez dolinu Obšívanka

Okruh: Zbojníckym chodníkom cez dolinu Obšívanka

Dolina Obšívanka (Malá Fatra) je krásna a príroda tu je ešte stále divoká… Lemovaná skalnými útvarmi a turistami neopozeraná. Trasa so stovkami schodov…

Cestou na Malé nocľahy. Dolu vidieť parkovisko v Tiesňavách.

Základné info:

TRASA: Tiesňavy, parkovisko – Malé nocľahy – Dolina Obšívanka – Pod dolinou Obšívanka – Oravcové, rázcestie – Terchová, most – Tiesňavy, parkovisko

Náročnosť: stredne ťažká Časovo: 3h Dĺžka trasy: 5km

Stúpanie: 448m Klesanie: 483m

Po ceste na Malé nocľahy. Vľavo skalný útvar ťava.

O trase dolinou Obšívanka:

Parkujeme na parkovisku v Tiesňavách. Prejdeme na druhú stranu cesty a začíname stúpať na Malé nocľahy po schodoch a modrej značke. Trasa je svojim stúpaním mierne náročná, nachádza sa tu nespočetne veľa schodov a niektoré úseky môžu byť nebezpečné, ak máte slabú stabilitu, alebo sa vám z výšky krúti hlava (došlo tu k viacerým úmrtiam). Niektoré úseky sú zaistené, avšak obľúbené vyhliadky na trase nie. Po 1h15min sa dostávame na Malé nocľahy. Je tu jedna lavička, takže tu svačinujeme a pokračujeme po modrej značke smerom do doliny Obšívanka.

Po chvíľke začíname mierne klesať. Na dohľad máme rôzne skalné útvary a taktiež sa nám naskytne na jednom vyhliadkovom bode pohľad na obec Terchová. Klesanie je mierne, dokonca na jednom mieste pekne vidieť ako sa cesta dolinou zatáča a nachádza sa tu jeden nebezpečnejší úsek, ktorý je však našťastie istený (foto nižšie). Trasa vedie viac menej lesom, preto sa v lete nemusíte obávať priameho slnka. Keďže ako som spomínala, táto časť je divokejšia vďaka tomu, že tu nie je možný výrub, vzduch je tu v horúcich dňoch osviežujúci, najmä v závere doliny, kde preteká potok čistej, horskej vody.

Z doliny vychádzame na družstevnú cestu lemovanú lúkami, na ktorých sa pasie dobytok. Príjemná cesta vedie až do dediny, kde prechádzame uličkami popri domoch až na Vrátňanskú cestu a späť na parkovisko k autu.

UPOZORNENIE: V čase od 01.marca do 15. júna býva dolina Obšívanka od Malých nocľahov uzavretá.

Zaistená úzka cesta dolinou.

UPOZORNENIE: Cestou na Malé nocľahy došlo v posledných dvoch rokoch k viacerým pádom s úmrtím. Na trase sa nachádza pár exponovaných úsekov. Preto buďte opatrní.

Verejná doprava a parkovanie:

Autom zaparkujete na priestrannom parkovisku v Tiesňavách, kde len prejdete cestu a hneď ste na trase. Parkovisko nie je platené. Autobusom vystúpite na zastávke Terchová, Vrátňanska cesta, prípadne sa viete opýtať šoféra, či by vám nezastavil o kúsok vyššie na parkovisku v Tiesňavách.

Všade samé skaly. 🙂

Z Malých Nocľahov sa dostanete tiež na Sokolie, článok nájdete TU.

MAPKU trasy dolinou Obšívanka nájdete TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: