Okruh: Siná a Poľana…hrebeňom Nízkych Tatier

Okruh: Siná a Poľana…hrebeňom Nízkych Tatier

Siná (1 560 m n. m.), vrchol nachádzajúci sa na okraji Nízkych Tatier, ktorý vás príjemne prekvapí svojim kruhovým výhľadom a rovnako aj celý okruh je jedno veľké dobrodružstvo. Na trase si prejdete lesmi, zarastenými úsekmi, ktorými sa budete musieť predierať, zaistenými úsekmi, ktoré vám dajú väčšiu istotu a dokonalými výhľadmi. No a kto má to šťastie, stretne sa aj s obyvateľmi týchto vrchov (kamzíkmi).

Pohľad zo Sinej smer Poľana.

Základné info:

TRASA: Demänovská dolina, Jaskyňa slobody – Sedlo Sinej – Siná – Sedlo Sinej – Bôr – Zákľuky – Poľana – Sedlo Poľany – Tri vody – Vrbické pleso – Demänovská dolina, Biela púť

Náročnosť: stredne ťažká Dĺžka trasy: 18,8km Časovo: 8-9h

Od Sedla Poľana klesáme.

O TRASE:

My parkujeme na parkovisku pri jaskyni. Tu pokračujeme kúsok cca 100m po hlavnej ceste dohora a zabočíme doprava do lesa, kde sa nachádza rázcestník Demänovská jaskyňa Slobody. Odtiaľto sa budeme po celej trase držať žltej značky. Cesta najskôr vedie popri potôčiku lesom s miernym stúpaním, neskôr sa zatáča doľava od potoka a už postupujeme len ihličnatým lesom prudšie dohora.

Po cca 20min. z lesa výjdeme do zarasteného chodníka rôznym malinčím a inými kríkmi. Po cca 30minútach sa ocitneme na Sedle Sinej. Výhľad máme na protiľahlí hrebeň Nízkych Tatier. Na vrchol Sinej je to cca ešte hodinka miernym tempom. Na tomto úseku sa nachádzajú zaistené úseky reťazami. Nie je to však nič extra nebezpečné. Skôr slúžia na lepší prechod, teda žiadny zraz pod sebou nečakajte. Na vrchole sa nachádza ikonický dvojkríž a kruhový výhľad na protiľahlé vrchole Nízkych Tatier, Malá a Veľká Fatra, Veľký Choč, Liptovská Mara, Západné a Vysoké Tatry. Niekto, kto nie je pokročilý a zdatný turista môže mať po vystúpaní na vrchol dosť, nakoľko to je celkom zaberák.

Výhľad na Liptovskú Maru z hrebeňa smerom na Poľanu .

Po malom občerstvení sa vraciame späť na Sedlo Sinej a pokračujeme po hrebeni až na Poľanu. Od sedla vstupujeme do lesa, kde by som si netrúfala ísť veru sama a ani to nikomu neodporúčam v rámci bezpečnosti. Ešteže sme boli aspoň dvaja. Na celej tejto trase sme nestretli nikoho, až na Poľane, kde to je viac frekventované. Náš prechod týmto hrebeňom bol o to náročnejší, že sme si vybrali zlý deň na turistiku. Po obede prichádzali prehánky v takmer pravidelných intervaloch každú pol hodinu. Ale ako rýchlo prišli, tak aj odišli, našťastie nám nehrozili búrky.

Po daždi smer Poľana.

Na hrebeni sme mali to šťastie, že sme natrafili na kamzíky, ktoré sa nás vôbec nebáli. Spravili sme si pár záberov a cupkali sme po hrebeni ďalej. Asi po cca 2,5h od sedla Sinej sa dostávame na Poľanu. Tu nám vôbec počasie neprialo. Fúkalo a vytvorila sa tu nepriehľadná hmla, takže sme už nevideli nič a rýchlo sme utekali na Sedlo Poľany a odtiaľ po žltej značke až dolu k Vrbickému plesu a na zastávku autobusu, ktorý nás mimochodom odbehol a nakoniec sme museli ísť ešte pár kilometrov pešo až k autu. Celý tento náročný deň nás pekne vyčerpal hlavne vďaka premenlivému počasiu, no verím, že ani v letnom období, keď je teplota okolo 30 stupňov to je pre človeka pekná makačka. Preto hlavne nezabúdajte na pitný režim a správne zvolené oblečenie k ročnému obdobiu.

UPOZORNENIE: Od Sedla Sinej po Poľanu býva uzávera od 01.11. do 15.06. každoročne.

Na hrebeni.

Verejná doprava a parkovanie:

Ak sa vyberiete autobusom vystúpite na zastávke na parkovisku. Zastávka: Demänovská dolina, jaskyňa. Ak sa na túru vyberiete autom, parkovné stojí 10€/deň (r 2023) na parkovisku priamo ako je zastávka.

Prikladám MAPKU trasy. Ďalšie TIPY na turistiku v Nízkych Tatrách nájdete TU.

Pozrite si galériu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: