Okruh: Stoh a Poludňový Grúň

Okruh: Stoh a Poludňový Grúň

Stoh (1 607 m n. m.) a Poludňový Grúň (1 460 m n. m.) okruh, na ktorý budete dlho pamätať. A teraz vám vysvetlím ako to myslím. 🙂 Keď som túto túru absolvovala po prvý krát (vtedy som ešte len s turistikou začínala), nebolo mi všetko jedno a o Stohu som viac nechcela ani počuť. Je pravda, že túra je na stúpanie a klesanie naozaj náročná, preto je to veľká záťaž na kolená. Svalovica je istá. Napriek tomu som sa s odstupom času opäť rozhodla podstúpiť túto trasu. Svalovicu mám opäť a stále, aj pri písaní tohto článku a to už od túry ubehli tri dni. 🙂 Nebanujem. Počasie bolo slnečné, na november neskutočne príjemné a tie výhľady… Človek pri nich zabudne na akýkoľvek srdcabôľ. Vyskúšate? Rozhodne to stojí za to!

Po ceste na Stoh z Medziholia.

TRASA: Štefanová, bus – Sedlo Medziholie – Stoh – Stohové Sedlo – Poludňový Grúň – Chata na Grúni – Vyhnaná – Štefanová, bus

Náročnosť: ťažká Časovo: 6 – 7h Dĺžka: 12km (pozri mapu na konci článku)

Túru začíname na parkovisku v Štefanovej, odtiaľ sa vydáme po zelenej značke smer Medziholie. Trasa je v tomto období pomerne dosť blatistá, ide sa nám ťažko aj vďaka neustálemu stúpaniu. Po necelej hodine sa dostaneme k Šlahorke, odtiaľto už trasa nie je taká prudká a náročná a polovicu cesty k Medziholiu máte už za sebou. Od Šlahorky napravo cez výrúbaný les môžme vidieť prvý cieľ našej cesty – nezameniteľný Stoh. Pomaly prichádzame k sedlu Medziholie. Ako vždy, ľudí je tu neúrekom. Sadneme na lavičku, posvačinkujeme, kocháme sa okolitou prírodou.

Zo Stohu.

Od Medziholia pokračujeme po červenej značke na Stoh. Najskôr prechádzame prudko nahor lesom, po cca 20 minútach z lesa vystupujeme a nestačíme sa diviť tou krásou naokolo. Ako tak stúpame chodníčkom na Stoh, po našej pravici sa nám naskytne výhľad na Kysuce. Po našej ľavici je vidieť Veľký Choč a Západné Tatry, dokonca pri dobrej viditeľnosti vidíme aj bez ďalekohľadu na Kriváň. Popri chodníku je Stoh z tejto strany obrastený malinčím a čučoriedkami. Po necelej hodine vďaka neustálym zastávkam na pozeranie (ale hlavne na poriadny nádych, výdych 🙂 ) sa dostávame na vrchol Stohu. Tu opäť svačinkujeme, odpočívame a vychutnávame túto krásu, ktorú nám tento kraj ponúka.

Cestou na Stoh.

Zo Stohu mierime po hrebeni na Poludňový Grúň (opäť po červenej značke). Teraz začíname prudko klesať, v tomto období je cesta náramne blatistá, najmä v úseku pri vstupe do lesa. Riziko pošmyknutia je vysoké ( šmyky vs. ja 3:0). Z lesa pokračujeme miernym stúpaním po hrebeni až k Poludňovému Grúňu. Tu opäť začneme klesať po žltej značke k chate šmykom, nakoľko je táto trasa opäť blatistá. Bol to boj, ale s kilami blata na topánkach sa konečne k chate dostaneme. Tu je ľudí aj napriek korone hlava na hlave. Z chaty pokračujeme po modrej značke do Vyhnanej. Rázcestník ukazuje 0:50h, my sme to dali za 0:25h.

Stohové sedlo.

Na záver musím povedať, že keď som týmto úsekom cesty išla naposledy (od chaty do Štefanovej), ešte tu stál les a bolo to pred rokom. Pred troma dňami som to tam nespoznávala. Je to smutné. Tento posledný úsek cesty už nemá čo turistovi ponúknuť. Po celom prekrásne strávenom dni ho to na záver naozaj zarmúti a znechutí, ale taká už je Malá Fatra, čoskoro holá…

Chata na Grúni.

Upozornenie: Keďže sa v Malej Fatre ťaží drevo vo veľkom, môže sa stať, že niektorý z uvedených chodníkov v článku bude kvôli tomu uzavretý. Obmedzenia si môžeš pozrieť na stránke: https://www.terchova.eu/aktuality/296-obmedzenia-na-turistickych-chodnikoch

Parkovanie a verejná doprava: Autom zaparkujete na platenom parkovisku v Štefanovej (3€/deň). Autobusom vystúpite na zastávke Terchová, Štefanová (pravidelné spoje zo Žiliny).

Ďalšie tipy na túru v okolí nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Trasu na mape si pozrieš tu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: