Stratený budzogáň a vrch Žibrid

Stratený budzogáň a vrch Žibrid

Stratený Zbyňovský budzogáň a vrch Žibrid (867 m n. m.) sú veľmi dobrou voľbou pre začínajúcich turistov, alebo turistov s nízkou kondičkou, prípadne pre rodiny s deťmi. Stúpanie nie je náročné a preto tento výstup zvládne takmer každý. Na Žibrid je možné sa dostať z viacerých obcí, ako napríklad z obce Súľov, Zbyňov, alebo Rajec. Avšak nie zo všetkých natrafíš na budzogáň. Trasa na Žibrid okolo budzogáňa vedie len z obce Zbyňov, poprípade pri obchádzke aj z obce Súľov. My sme si zvolili cestu zo Zbyňova.

Žibrid vrchol.

Základné info:

Trasa: Zbyňov, ku skalám – Pod kamenným dielom – Stratený Budzogáň – Žibrid a späť.

Náročnosť: mierne náročná

Časovo: 4h

Dĺžka trasy: 8km

Stúpanie: 422 m

Zbyňovský Stratený Budzogáň.

O trase na Stratený Zbyňovský budzogáň a Žibrid:

Našu trasu začíname na konci obce Zbyňov (od železničného priecestia stále rovno až na konečnú), kde nechávame odstavené auto a napájame sa do lesa na žltú značku. Prechádzame príjemným borovicovým lesom a po pár minútach sa dostávame na lesné priecestie, kde značka ukazuje ísť doprava a taktiež je tam vychodená cesta rovno do kopca. Odporúčam držať sa značky! My sme si mysleli, že to bude skratka, keď zvolíme cestu strmo nahor. Omyl! Je to zbytočná obchádzka strmým kopcom a veľmi veľa turistov, ktorí tu boli po prvý krát sa taktiež zmýlili, zvolili si túto cestu a zbytočne sa vyčerpali hneď na začiatku.

Cesta na Žibrid.

Pokračujeme teda po žltej značke. Pomaly sa dostávame na polia, z ktorých je pekný výhľad na okolie Rajca a taktiež tu stretávame na okolitých lúkach voľne pasúce sa kone, ovce, kozy. Opäť vstupujeme do lesa a po pár minútach sa ocitáme pod Kamenným dielom. Celkovo sme tu od auta vyšli v miernej kondícii za 30 min. Odtiaľto cesta vedie bukovým lesom. Pokračujeme po ceste a po chvíli sa dostávame k informačnej tabuli s legendou Ako Janko Spáč držal stráž. Táto tabuľa odhaľuje prvú časť príbehu o skalnom budzogáni a ako sa tento príbeh skončí sa dozvieš, až keď sa dostaneš k budzogáňu, kde sa nachádza druhá časť príbehu. Od tabule sa už začína mierne stúpanie. Od budzogáňa sme už len pár minút (15-20min). Už z diaľky je počuť hlasy a krik ľudí, ktorí si to taktiež dnes namierili k budzogáňu. Pri príchode k nemu nás hneď víta druhá časť príbehu o Jankovi Spáčovi a pred nami sa týči ten mohutný budzogáň, pri ktorom je fronta ľudí čakajúcich na foto (nedeľa). Samozrejme si foto spravíme aj my a pokračujeme po ceste ďalej. Cesta nás vedie ponad budzogáň, kde sa nám naskytne pohľad naň zhora. Tu sa pozastavíme a svačinujeme.

Výhľad z ponad budzogáňa.

Po malej pauze pokračujeme ďalej. Opäť mierne stúpanie, kde nič, tu nič, žiadny výhľad na okolie. Ten je vidieť až na samotnom vrchole Žibridu, ku ktorému sa dostávame po 40 min. Samotný vrchol je kamenistý a výstup naň je zaistený reťazami. Nie je to však nič náročné. Kto sa nechce vracať tou istou cestou, môže si zvoliť cestu k Sedlu Patúch a odtiaľ sa vydať po žltej značke, ktorá sa opäť napája na našu pôvodnú cestu, ktorou sme prišli, ale už pod budzogáňom. Cestu späť už poznáme. Na konci článku nájdeš odkaz na mapu našaj trasy.

Kam v okolí nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

Mapka našej trasy: https://sk.frame.mapy.cz/s/mezasebano

Parkovanie a verejná doprava Zbyňov:

Autom zaparkuješ na konci dediny pri lesnej ceste. Stačí, ak pôjdeš od železničného priecestia stále rovno a cesta ťa dovedie na jej koniec medzi domami. Autobusom vystúpiš na zastávke Zbyňov, rázcestie a odtiaľ už sa napojíš za mostom na žltú značku. Rovnako sa tu dá dostať vlakom. Stačí vystúpiť na zastávke Zbyňov a odtiaľ opäť stále rovno do dediny, kde sa za mostom napojíš na žltú značku.

Nezabudni si na túru so sebou vziať čelenku. 🙂 Najširší výber bavlnených aj zateplených čeleniek nájdeš v našom shope: https://www.sashe.sk/Idemnaturu

Touto cestou neodporúčam, ak sa nechcete prejsť strmo kopcom hore a potom zas dolu. Pre jednoduchší prístup zvoľ trasu vpravo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: