Na Veľký Choč z Valaskej Dubovej

Na Veľký Choč z Valaskej Dubovej

Veľký Choč je so svojou výškou 1 6011 m.n.m. najvyšším vrchom Chočských vrchov (Chočské vrchy sa delia na tri časti: Choč – západná časť, Sielnické vrchy -stred a Prosečné – východná časť). 

Výhľad Veľký Choč.

TIP: Hneď na úvod musím napísať, že trasa z Valaskej Dubovej je najkratšia, ale zároveň aj najnáročnejšia so stúpaním 1 050 m. Preto som si všimla, že ľudia, ktorí nemajú kondičku, alebo nechodia na túry často, to pri stúpaní chcú rýchlo vzdať. Naozaj každý druhý pár, ktorý sme stretli, nadávali svojmu partnerovi, že už s ním nikde nepôjdu :).

Z ktorých obcí je teda možný výstup na Veľký Choč?

  1. Vyšný Kubín – zelená značka. Trasa začína pri pomníku padlého partizána okolo cintorína. Dĺžka trasy: 6,4 km. Stúpanie: 1 085 m.
  2. Jasenová – červená značka (chodník Martina Kukučína). Dĺžka trasy: 6 km. Stúpanie: 1 041 m.
  3. Likavka – modrá značka. Trasa začína pri kostole v obci. Dĺžka trasy: 10,4 km. Stúpanie: 1 190 m. Trasa vedie popri Prednom Choči a cez Strednú Poľanu.
  4. Valaská Dubová – modrá značka. Trasa začína pri obecnom úrade. Dĺžka trasy: 4,5 km. Stúpanie: 1 050 m. Trasa vedie cez Strednú Poľanu.
  5. Lisková – žltá značka. Trasa začína od obecného úradu. Dĺžka trasy: 10 km. Stúpanie: 1 209 m. Trasa vedie okolo Predného Choča a cez Strednú Poľanu.
  6. Lúčky – červená značka. Trasa začína od kúpeľoch Lúčky. Dĺžka trasy: 6 km. Stúpanie: 998 m.
Smer Veľký Choč.

TRASA: Valaská Dubová, kostol – Stredná Poľana – Veľký Choč

Náročnosť: ťažká Dĺžka trasy: 4,5 km Časovo: 3h nahor.

Trasa začína v centre obce pri obecnom úrade. Odtiaľ smerujeme pomedzi domy nahor. Zo začiatku terén vedie lesom, je strmý (od momentu ako zaparkujete auto, budete stále stúpať), kamenistý. Už keď sa ocitnete na trase, kde budete odbáčať doprava, zostáva vám pár minút a ste na Strednej Poľane, kde si môžete odpočinúť. Je to veľká lúka s výhľadom už aj na Tatry. Po odpočinutí opäť začíname stúpať, po 10min. sa skúste otočiť za seba, uvidíte prvé nádherné výhľady a to vás opäť nakopne, aby ste ten výhľad videli v plnej kráse. Cesta je samá skala, miestami blato. Po pol hodine sa ocitneme opäť na takej malej lúke, kde sa pozastavíme, napijeme, pokocháme a utekáme rýchlo k samotnému vrcholu, ku ktorému sa dostávame po cca 20 minútach. Cesta na sám vrchol je miestami zaistená reťazami. Z vrcholu je možné vidieť napr. Malú Fatru, Západné, Vysoké Tatry, Hole…

Na Veľkom Choči.

Zaujímavosť: V obci Valaská Dubová v krčme, ktorá tam stojí dodnes vraj chytili Jánošíka. Aspoň tak sa to píše na krčme 😉

Parkovanie a verejná doprava:

Autom zaparkujete pod kostolom na platenom parkovisku, alebo ak nechcete platiť, prípadne už nie je miesto, kúsok nižšie pri hlavnej ceste je dosť miesta na zaparkovanie. Určite to nenechávajte niekde pri ceste v obci, alebo pri domoch, hrozí vám pokuta. Miestny si na tom dávajú dosť záležať. Autobusom jednoducho vystúpite na zastávke Valaská Dubová, obecný úrad.

Tipy na ďalšie túry v okolí nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

.

2 Replies to “Na Veľký Choč z Valaskej Dubovej”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: