Zvonica nad obcou Lutiše

Zvonica nad obcou Lutiše

Obec Lutiše sa nachádza medzi obcami Belá a Radôstka v Žilinskom okrese. Svojou rozlohou je rozľahlejšia, no počet obyvateľov, ktorí v nej žijú je niečo okolo 800.

Dedinka, v ktorej sa obyvatelia navzájom dobre poznajú ponúka turistom nenáročnú túru k zvonici nad obcou.

Zvonica nad obcou Lutiše.

V tomto článku vám poskytnem 2 možnosti, ako sa k zvonici dostať:

DLHŠIA TRASA: SEDLO LUTIŠKA – TROJCHOTÁR – ZLIEŇ

KRATŠIA TRASA: LUTIŠE KOSTOL – SEDLO NAD MELIŠOVCAMI – ZLIEŇ

Náročnosť: jednoduchá

Dlhšia trasa vedie po zelenej značke zo Sedla Lutiška priamo k zvonici. Trasa je nenáročná, spočiatku mierne stúpanie, následne prechod horou po hrebeni s výhľadom na vrcholky hôr Malej Fatry. Po ceste sme narazili aj na miesto na odpočinok kde boli stoly a lavičky a taktieť „výčap“. Celkovo má trasa cca 4 km. Čas: 1 – 1,5h.

Kratšia trasa vedie z centra obce od kostola po modrej značke smerom na Sedlo nad Melišovcami. Od sedla je potrebné sa napojiť na červenú značku na smer Zlieň. Táto trasa mi príde viac strmšia, k zvonici sa dostanete do 1h. Trasa má cca 2 km.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovanie v prípade ktorejkoľvek trasy je jednoduché. Pri zvolení dlhšej trasy zaparkujete bezproblémovo v Sedle Lutiška v prírode. Pri zvolení kratšej trasy zaparkujete na veľkom parkovisku oproti kostolu. Ak sa rozhodnete ísť verejnou dopravou, tak pri dlhšej trase odporúčam vystúpiť na zastávke Lutiše – u Novákov. Od tejto zastávky je potrebné sa kúsok vrátiť po ceste smerom do kopca k Sedlu. Pri zvolení kratšej trasy je zastávka priamo pri kostole: Lutiše – ústredie.

Môj TIP na záver: ak by vám po túre vyhladlo, odporúčam pizzeriu Nitalo, ktorá je od kostola vzdialená 5min chôdze.

Ich ponuku pizze nájdeš na tomto odkaze: https://www.facebook.com/734656296675113/photos/pcb.968622953278445/1263597643780973/?type=3&theater

Ďalšie tipy na túry v okolí nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/mala-fatra/

TIP 2: Na rázcestí pri Trojchotári si môžte pri posede opiecť slaninku a vychutnať si krásu Malofatranskej prírody (pozri galériu nižšie).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: