Jedna z najkrajších cyklotúr je okolo vodnej nádrže N. Bystrica

Jedna z najkrajších cyklotúr je okolo vodnej nádrže N. Bystrica

Obec Nová Bystrica leží v severozápadnej časti Slovenska na rozhraní Slovenských Beskýd a Kysuckých vrchov v doline rieky Bystrica. Súčasťou obce je expozícia kysuckej dediny v prírode Skanzen vo Vychylovke, v ktorom sa nachádza historická železnička. Vodárenská nádrž Nová Bystrica, zásobuje pitnou vodou okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina. V roku 2015 sa obec Nová Bystrica stala NAJ DEDINKOU SLOVENSKA.

Okolo vodnej nádrže.

Náročnosť: stredne ťažká

TRASA: N. Bystrica, Vychylovka, Granát – Kostolík v Riečnici – Vodná nádrž N. Bystrica

Dĺžka trasy: 30km

Trasa sa dá absolvovať aj opačne, keďže je to okruh. Je už len vás, ktorý smer si zvolíte. My odporúčame tento, s počiatočným bodom vo Vychylovke (Granátov), kde po pravej strane zaparkujete auto, prejdete cez most a už šlapete. Po celý čas je pekný výhľad na vodnú nádrž z každej strany. Cyklotrasa vedie horským prostredím a tak je aj prispôsobená. Väčšina cesty je kamenistá, po daždi blatistá. Preto sa pripravte, že vás cesta dobre vytrasie, keď sa spustíte dolu kopcom. Celkový okruh neodporúčam absolvovať s menšími deťmi a keď už, tak len polovicu a to tú s počiatočným bodom pri vodnej nádrži smerom ku kostolu v zaniknutej obci Riečnica. V obci Riečnica sa zachoval len pôvodný kostolík. O zatopenej obci Riečnica sa viac dozviete z informačných tabúľ pri kostolíku.

TIP: Na cyklotrasu je možné sa napojiť aj z Oravskej Lesnej, alebo z Terchovej.

Z Vychylovky sa ku kostolíku v Riečnici dostanete do 2h (my sme išli väčšinu cesty peši) t.j. 18km. Od kostola k vodnej nádrži je to 10,5km a časovo do 1h, tento úsek je jednoduchší ako prvá polovica. Plus od vodnej nádrže sa musíte vrátiť k autu.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovať v prípade, že idete autom môžete po pravej strane ako už bolo vyššie naznačené vo Vychylovke u Granátov. Ak idete cyklobusom, zastávka je Vychylovka, Granátov.

Ďalšie tipy kam v okolí nájdeš tu: https://www.slovakdiscoverer.com/category/idem-na-turu-po-slovensku/kysuce/

Nezabudni pozrieť galériu pod mapkou. 🙂

One Reply to “Jedna z najkrajších cyklotúr je okolo vodnej nádrže N. Bystrica”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: