Okruh: Baraniarky a Kraviarské

Okruh: Baraniarky a Kraviarské

Baraniarky (1 270 m n. m.) a Kraviarské (1 361 m n. m.) sa nachádzajú na vedľajšom hrebeni Malej Fatry. Prístupné sú z obce Terchová. Menej frekventovaný hrebeň však ponúka nespočetne veľa krásnych výhľadov. Prechod týmto hrebeňom je jedným z mojich najobľúbenejších v Malej Fatre a určite si ho zamilujete aj vy.

Výhľad zo Sedla Príslop na Veľký Rozsutec a Stoh a Poludňový Grúň.

Základné info:

TRASA: Terchová, Starý dvor, parkovisko – Sedlo Príslop – Baraniarky – Žitné – Kraviarské _ Sedlo za Kraviarským – Stará dolina – Terchová, Starý dvor, parkovisko

Náročnosť: stredne ťažká Dĺžka trasy: 10,6km Časovo: 5-6h

Stúpanie: 1 172m Klesanie: 1 170m

Baraniarky vrchol.

O trase:

Po zaparkovaní auta sa vyberieme modrou značkou najskôr po asfaltovej ceste popri výstavbe luxusných chát. Po 10 minútach odbočíme vľavo do lesa a začíname stúpať k Sedlu Príslop. Cesta vedie miešaným lesom a po daždi veľmi blatistou cestou. Po cca 50min. sa dostávame von z lesa a naskytnú sa nám prvé výhľady na Veľký Rozsutec od Sedla Príslop. Nachádzame sa na rozsiahlej lúke. Od Sedla nás čaká prudké stúpanie až po Baraniarky. Cesta začína opäť vstupom do lesa, kde je cesta miestami kamenistá a po daždi veľmi šmykľavá.

Opäť po necelej hodinke vychádzame z lesa a ocitneme sa na vrchole Baraniarky. Tento vrchol sa mne osobne veľmi páči, lebo je z neho vidieť cesta, po ktorej sa následne vydáme a sú to pekné tri kopčeky. Druhý zalesnený kopec je Žitné a tretí je Kraviarské.

Keďže z Baraniarok vidíme pekne našu cestu, ktorá nás čaká, vieme, že to bude odteraz ako na hojdačke. Raz budeme klesať, potom zasa stúpať. Niekomu to môže prísť náročné a zdĺhavé, ale naozaj to tak len vyzerá. V skutočnosti to prejdete ani nebudete vedieť ako.

Výhľad z Baraniarok na Žitné (druhý kopec) a Kraviarské (tretí kopec).

Takže z Baraniarok začíname klesať a pokračujeme trasou, ktorá je na niektorých miestach v tomto úseku zaistená reťazami. Ocitneme sa na malej lúke a opäť začíname stúpať na Žitné. Žitné (1 265 m n. m.) je zalesnený vrchol, nie je z neho možný výhľad. Zo Žitného veľmi rýchlo zbehneme dolu na lúku a opäť začíname stúpanie na Kraviarské, kde sa nám už opäť naskytnú aj výhľady. Z Kraviarského už pekne vidíme aj hlavný hrebeň Kriváňskej Malej Fatry. Vrchol je obrastený kosodrevinou a čučoriedkami.

Z Kraviarského klesáme do Sedla a zo Sedla do Starej doliny. Trasa zo Sedla už vedie lesom, na konci vyrúbaným úsekom až k hlavnej ceste. Od rázcestia Stará dolina pokračujeme po hlavnej ceste cca 3km k autu.

Z Kraviarského k Sedlu za Kraviarským.

Verejná doprava a parkovanie:

Autom parkujeme v Terchovej časti Starý dvor na priestrannom bezplatnom parkovisku. Autobusom vystúpite na zastávke: Terchová; Vrátna, Starý dvor

MAPKU trasy nájdete TU. Ďalšie TIPY na turistiku v Malej Fatre nájdete TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: