Okruh na Veľký Manín a Kostolecký dóm

Okruh na Veľký Manín a Kostolecký dóm

Veľký Manín ( 891 m n. m.) je najvyšším zo Súľovských vrchov. V rámci tohto výletu prejdeme aj Manínsku a Kostoleckú Tiesňavu. Nevynecháme ani strechu Slovenska – Kostolecký dóm.

Z vyhliadky vidieť oproti Malý Manín.

Základné info:

TRASA: Manínska Tiesňava, kemp – Veľký Manín – Vápencova jaskyňa – Vyhliadka na Malý Manín – Partizánska jaskyňa – Kostolecký dóm – Manínska Tiesňava, kemp

Náročnosť: mierne ťažká Dĺžka trasy: 11,2km Časovo: 5-6h

Stúpanie: 584m Klesanie: 584m

O trase:

Začíname pri autocampe v Manínske Tiesňave, kde sa vyberieme po žltej značke až na vrchol. Celou cestou prechádzame lesom s miernym stúpaním. Sem tam sa nám naskytne výhľad na Považskú Bystricu a pokračujeme ďalej serpentínami až k bodu, kde sa nám začínajú cesty rozchádzať a na strome vydíme značku výhľadu. Držíme sa jej. Vrchol Veľkého Manína je neznačený, je ho preto potrebné nájsť, ale chodník je vyšlapaný. No pozor! Je tu vyšlapaných viacero cestičiek, preto je nutné mať so sebou počas celého výletu aspoň mapy.cz v telefóne, aby ste sa vedeli správne orientovať. Po pol hodine od odbočenia zo žltej značky sa dostaneme na vrchol – Veľký Manín. Nič však z neho neuvidíme. 🙂 Vrchol je zalesnený.

Doplníme pitný režim a vraciame sa späť na žltú značku. Zo žltej značky sa odpojíme pri značke Vápennej jaskyne a pokračujeme neznačenou trasou smerom k vyhliadke na Malý Manín. Po chvíli sme tu. Urobíme pár foto a začíname klesať. Po trase sa zastavíme ešte pri Partizánskej jaskyni. Je tu pekný výhľad a nachádza sa tu lano, po ktorom je možné sa vyšplhať ponad ňu a naskytne sa vám lepší výhľad na okolie. Od jaskyne pokračujeme ďalej listnatým lesom už s miernym klesaním, akonáhle výjdeme z lesa, bočíme vpravo, kde máme na dohľad Kostolecký dóm. Prejdeme k nemu cez lúku, nemusíme sa tam dostať po hlavnej ceste, ale na mape mi to nešlo tak zobraziť. Už je to na vás.

Na Kostolecký dóm vedie celkom nebezpečná trasa prudko priamo hore. Neodporúčam tam ísť už ani kvôli tej fotke. Ja by som tam už viac krát nešla. Je to strmé, sú tu malé kamienky, po ktorých to šmýka, nie je sa tu o čo zachytiť, na vrchole pokiaľ pršalo je blato, ktoré šmýka, takže už určite nie. Stačí jeden nesprávny krok a letíte dolu priamo na hlavnú cestu. Radšej si pozrite môj TIP nižšie, ktorý je oveľa menej nebezpečný. 🙂

Z Kostoleckého dómu pokračujeme do Manínskej Tiesňavy a odtiaľ na parkovisko k autu.

Veľký Manín – vrchol.

Môj TIP: Kostolecký dóm z iného uhla

Na Kostolecký dóm nemusíte len vyliezť. Podľa mňa je naň krajší a oveľa menej nebezpečnejší pohľad z protiľahlého kopca Drieňovka. Na kopec sa však nedostaneš prudko hore, my sme začínali z obce Kostolec, na rázcestí, kde sme prešli po lúke ku kopcu, kde sme pokračovali lesom strmo nahor až k vyhliadkovému bodu. Veľmi pekné miesto! Pripájam MAPKU našej trasy na tento vyhliadkový bod. Mapa však ukazuje obísť kopec dookola, ale dôležitý je počiatočný a konečný bod na mape, toho sa držte.

Kostolecký dóm z kopca Drieňovka oproti.

Verejná doprava a parkovanie:

Autom parkujeme na platenom parkovisku v kempe Manínskej Tiesňavy. Autobusom vystúpite na rovnakom mieste. Zastávka: Považská Teplá, autocamping.

MAPKA trasy TU.

Ďalšie skvelé TIPY na turistiku v okolí nájdete TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: