Západné Tatry okruh: Osobitá a Lúčna

Západné Tatry okruh: Osobitá a Lúčna

Osobitá (1 687 m n. m.) a Lúčna (1 653 m n. m.) menej známe vrchy v Západných Tatrách a tým pádom aj menej frekventované turistami, čo nám vyhovuje.

Pár minút od chaty sa nachádza takéto malé pleso.

Základné info:

TRASA: Chata Zverovka – Sedlo pod Osobitou – Osobitá – Lúčna – Zadná Látaná – Rázcestie Látaná dolina – Chata Zverovka

Náročnosť: mierne ťažká Dĺžka: 14,2km Časovo: 7,5h

Stúpanie: 859m Klesanie: 859m

Cestou z Osobitej na Lúčnu.

O trase:

Po zaparkovaní auta sme sa vybrali po zelenej značke až na Sedlo pod Osobitou. Cestou kúsok od Chaty Zverovka míňame malé pliesko a vstupujeme do lesa, kde nás čaká prvé a najväčšie stúpanie na trase. Les sa zdá nekonečný, ale po necelých dvoch hodinách začíname vystupovať z lesa na Sedlo pod Osobitou. Od Sedla na Osobitú nevedie značená trasa a je uzavretá. Myslím, že to málokto rešpektuje, pretože zo Sedla bolo vidieť, že chodníček tam bol dobre vyšlapaný. Osobitá je okrajový vrchol Západných Tatier a teda jediná možnosť v pokračovaní trasy vedie na Lúčnu (Grzes). Zo Sedla vstupujeme do lesa a pokračujeme na Lúčnu.

Po viac ako hodine sa nakoniec ocitáme na jej vrchole. Tu sa už nachádza oveľa viac ľudí, nakoľko sa tu zbiehajú aj naši susedia z Poľskej strany, ktorý poväčšine pokračujú na Rákoň. Na vrchole Lúčnej teda fúkalo statočne, preto sme si rýchlo urobili fotky a utekali po zelenej prudko dolu. Kúsok nižšie pod Lúčnou sa nachádza stôl s lavičkami. Tu už tak nefúkalo a výhľad tu bol úžasný, tak sme si tu doplnili sily svačinou. Potom sme vstúpili do lesa a prechádzali Látanou dolinou až naspäť k autu.

Lúčna / Grzés.

Verejná doprava a parkovanie:

Auto parkujeme pri chate Zverovka. Parkovisko je platené. Autobusom vystúpite rovnako pri chate. Zastávka: Zuberec, Zverovka chata.

MAPKU trasy nájdete TU.

Ďalšie TIPY na turistiku v Západných Tatrách nájdete TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: