Zbojnícka chata (1 960 m n. m.)

Zbojnícka chata (1 960 m n. m.)

Zbojnícka chata, inak nazývaná aj ako Zbojnička sa nachádza vo Vysokých Tatrách s nadmorskou výškou 1 960 m n. m. Je prístupná celoročne. V letnom období je možné si cez Zbojnícku chatu urobiť prechod na Východnú Vysokú, prípadne sa sem dostať od Téryho chaty cez Priečne sedlo. My sme si však zvolili zimnú návštevu chaty.

Ikonické foto na Zbojníckej chate.

Základné info:

TRASA: Starý Smokovec, pozemná lanovka – Hrebienok – Rázcestie nad Rainerovou chatou – Zbojnícka chata a späť

Náročnosť: stredne ťažká Dĺžka: 16km Časovo: 7h

Stúpanie: 951m Klesanie: 951m

Zbojnícka chata.

O trase na Zbojnícku chatu:

My sme na turistiku vybrali začiatkom januára, kedy ešte stále prebiehali zimné prázdniny a to sa podpísalo aj na počte turistov vo VT v tomto čase. Keď sme konečne našli miesto, kde zaparkovať, vydali sme sa na našu cestu na hory. Zo Starého Smokovca popri lanovke avšak po zelenej značke sme vyrazili na Hrebienok. Des a hrúza nás tu čakali. Desiatky, možno aj stovky ”turistov” tu čakalo v rade, aby sa mohli pozrieť do ľadového domu na sochy, ktoré sú tu v tomto čase každoročne prístupné, ale pripravte sa, že doň budete čakať cez prázdniny aj dve hodiny. V tomto čase ľudia k nemu stáli v rade už od lanovky. UPOZORNENIE: Nezabudnite si doma mačky (stúpacie železá)! Hrebienok bol v tomto čase doslova klzisko. “Turisti” tu padali na každom kroku! Tento úsek mi prišiel kvôli tomu z celej trasy aj najnebezpečnejší.

Z Hrebienka sme pokračovali smer Rázcestie nad Rainerovou chatou. Cesta bola dosť frekventovaná, ale priechodná. Od rázcestia pokračujeme po modrej značkena Zbojnícku chatu. Cesta vedie najskôr lesom s miernym stúpaním. Ľudí tu stretávame oveľa menej. Neskôr vychádzame z lesa do pásma kosodreviny Veľkej Studenej doliny a najskôr stúpame serpentínou, neskôr nás čaká pred naším cieľom posledný, ale strmý výstup (nasledujúca foto). Tu by ste už bez mačiek ozaj horko ťažko vyliezli. Pokračujeme už miernou cestou okolo Dlhého plesa k Zbojníckej chate. Naspäť sa vraciame po rovnakej ceste.

Veľká studená dolina pri západe slnka. Strmý úsek pred našim cieľom.

Parkovanie a verejná doprava:

Autom parkujeme na platenom parkovisku v Starom Smokovci. Autobusom vystúpite na zastávke: Vysoké Tatry, Starý Smokovec. Vlakom vystúpite na zastávke: Starý Smokovec.

MAPKU trasy nájdete TU.

Ďalšie TIPY na turistiku vo Vysokých Tatrách nájdete TU.

V zime nezabudnite na správnu výbavu – mačky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: