Hrebeňovka Západných Tatier: Rákoň, Volovec, Ostrý Roháč a Plačlivé

Hrebeňovka Západných Tatier: Rákoň, Volovec, Ostrý Roháč a Plačlivé

Lákajú vás hrebeňovky? Pripravili sme si pre vás prvú časť hrebeňovky v Západných Tatrách cez Ostrý Roháč. Na úvod: trasa nie je vhodná pre začiatočníkov vďaka exponovaným úsekom na trase.

Ostrý Roháč.

Základné info:

TRASA: Zverovka, Spálená, parkovisko – Adamcuľa – Ťatliakova chata – Sedlo Zábrať – Rákoň – Volovec – Jamnícke sedlo – Ostrý Roháč – Plačlivé – Smutné sedlo – Ťatliakova chata – Zverovka, Spálená, parkovisko

Náročnosť: ťažká Dĺžka trasy: 18km Časovo: 10h

Stúpanie: 1 393m Klesanie: 1 395m

O trase:

Od Spálenej až po Ťatliakovú chatu vedie asfaltová cesta po červenej značke a dostávame sa tu po 1,5h. Pri chate prejdeme na zelenú značku smer Sedlo Zábrať. Tu začína prvé výdatné stúpanie. Na ceste sa nachádza aj studnička, kde sa viete osviežiť poriadne studenou horskou vodou. Od Sedla pokračujeme po žltej značke stúpaním na prvý vrch na našej ceste – Rákoň. Z Rákoňa pokračujeme po modrej značke na Volovec. Väčšina ľudí dôjde po Volovec, k Ostrému Roháču je to potom menej frekventované. Od Volovca po Smutné sedlo nás bude sprevádzať červená značka.

Z Volovca klesáme k Jamníckemu sedlu až pod Ostrý Roháč. Tu začína najťažšia časť turistiky. Tu je nutné zapojiť všetky zmysly, lebo každý krok môže byť posledný. Ja osobne som mala pred týmto prechodom cez Ostrý Roháč veľký rešpekt, netreba ho podceňovať. Samozrejme, že niekto, kto pravidelne lezie a tento článok bude čítať sa môže nad tým zasmiať, ale tento článok a blog je tvorený najmä pre začiatočníkov a pokročilých a opatrnosti nie je nikdy dosť.

Z Plačlivého do Smutného sedla.

Keby bolo na mne, určite by som na viacerých úsekov cez Ostrý Roháč ešte doplnila reťaze, prípadne stúpačky, nakoľko som mala sem tam problém položiť vysoko nohu a nebolo sa o čo prichytiť, aby som sa hore vyšvihla (moja výška 168cm). Pred prechodom radšej nepozerajte z tohto vrcholu videá na YT. Nie je to až také strašné. Prechod sme nakoniec zvládli úspešne a pokračovali sme na Plačlivé. Z Plačlivého to už šlo dolu do doliny jedna radosť. Koniec vás môže pekne vyčerpať, no hlavne trasa od chaty po parkovisko. V horúcich dňoch je asfaltová cesta značne vyhriata no a samozrejme aj dosť zdĺhavá, zdá sa až nekonečná. No nakoniec prejdeme cez mostík k parkovisku, ale ešte predtým si namočíme a pochodíme zmordovanými nohami v potôčiku pre úľavu.

Z Plačlivého. V pozadí Tri kopy.

Ďalšie TIPY na skvelú hrebeňovku, avšak v Malej Fatre nájdete TU, alebo aj TU.

Verejná doprava a parkovanie:

Auto parkujeme na platenom parkovisku vo Zverovke, Spálená pod stanicou lanovky. Autobusom vystúpite na zastávke: Zverovka, rázcestie.

Výhľad z Volovca na Roháčske plesá.

MAPKU trasy nájdete TU

Ďalšie skvelé TIPY na turistiku v Západných Tatrách nájdete TU.

Plačlivé vrchol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: