Čierna Hora – Budva, Kotor

Čierna Hora – Budva, Kotor

Ako som už v predchádzajúcom článku o Albánsku písala (článok nájdeš  https://www.slovakdiscoverer.com/albansko-co-vidiet-v-mestach-berat-vlore/ ), naša cesta pokračovala z Albánska do Čiernej Hory. Navštívili sme dve najznámejšie mestečká, ako už názov článku napovedá, bola to Budva a Kotor.

Do Budvy sme prišli v neskorších poobedných hodinách. Po ubytovaní sa v apartmáne sme to tu išli okuknúť. Aj keď už bol takmer koniec Septembra, dovolenkárov tu bolo stále mnoho. Budva je pekné, čisté mesto. Všade samé stánky, zmrzlina…. Zamierili sme k promenáde, kde po celej dĺžke nájdete rôzne reštaurácie a na konci trh s (čerstvými) rybami, takže hladný nebudete. 🙂 Toto mesto na mňa pôsobilo tak, že určite by som sa v ňom nezdržala viac ako jeden deň a radšej by som išla navštíviť iné kúty. Na Budvu jeden deň úplne stačí. 

Božský Kotor.

ČO VIDIEŤ V BUDVE:

1. Ostrov Svety Stefan – je ostrov, na ktorom dovolenkujú najbohatší ľudia sveta a filmové hviezdy. Samozrejme, už len vstup na ostrov je spoplatnený a taktiež k ostrovu patrí aj súkromná pláž za ktorú si tiež priplatíte, ak by ste si cez lehátko prehodili uterák.

2. Starý Hrad – určite ho neminiete, keď sa budete prechádzať po promenáde Budvou, je ho vidieť už z dialky. Vlastne je to také staré mestečko plné malých obchodíkov na každom rohu. Uličky sú krásne, kamenné, celý objekt vydláždený kameňmi (bacha, sem tam šmýka) a sú úzke, takže čakajte, že sa budete musieť predierať pomedzi zástupy ľudí. Keď sa dostanete na koniec, uvidíte také menšie hľadisko, ktoré je úžasné na pozorovanie západu slnka. Vtedy je aj podľa mňa toto mesto najkrajšie.♥

3. Socha Tanečnice z Budvy – asi najznámejšia pamiatka v Budve, ktorú určite nemôžete vynechať. Nachádza sa len 150m od starého mesta na pláži Mogren. Medzi miestnymi sa traduje, že kto sa Tanečnice dotkne, bude mať šťastie.

4. Pláže a Slovenská pláž – áno, je to tak, aj v Čiernej Hore si Slováci prídu na svoje na svojej pláži. 🙂 Pláž nie je síce veľká, dostanete sa k nej rýchlo a to tak, že neodbočíte do vchodu do starého mestečka, ale budete pokračovať po promenáde až na koniec. Nachádzajú sa tam aj bary a stánky s občerstvením. Ďalšou takou plážou, ktorá sa nachádza priamo pod hradbami mestečka je pláž Ricardova glava. 

5. Bary a nočný život – samozrejme, kto sa prišiel do Budvy aj zabaviť, je z čoho vyberať. Rôzne nočné kluby, alebo párty na pláži? Stačí si len vybrať podľa svojho. 🙂

6. Výlety – po celý deň ponúkajú miestny na svojích loďkách výlety po okolitých ostrovoch a zákutiach, ktoré dobre poznajú a mladými turistami, hlavne influencermi sú dosť vyhľadávaný, nakoľko vám ukážu rôzne lagúny, kde máte aj dostatok priestoru vytvoriť si kvalitnú fotku a nikto vám pri tom neskáče stále do záberu.Čo sa ceny týka, tá sa odvýja rôzne aj podľa člna, ktorý si vyberiete, ale väčšinou mali na tabuľkách napísané 40 – 50€. Keby ste chceli ísť večer, táto cena sa časom znižuje.My sme tieto služby nevyužili, nakoľko už bolo po západe slnka, takže sme to už nestihli.

Na druhý deň doobeda sme sa vydali do druhého mestečka a to do Kotoru. Môžem povedať, že tu sa mi páčilo omnoho viac, bolo cítiť históriou a bol tu väčší pokoj, kedže mesto je obklopené prírodou. Takže, ak sa chystáte naozaj navštíviť Čiernu Horu, mesto Kotor určite nevynechajte! 

ČO VIDIEŤ V KOTORE?

1.  Kotorské hradby – niečo pre turistov 😉 presne ako v Budve, tak aj  Kotor je mestečko z kameňa. Do starého mestečka vstúpite cez Morska Vrata  z  roku 1 555. Krásne uličky, ktorími sa dostanete k hradbám, ktoré sú dlhé až 5 kilometrov, popri nich vedú schody, ktoré musíte vyšlapať, ak chcete a verte tomu, že chcete vidieť ten krásny výhľad z vrcholu.♥ A koľko tých schodov treba vyšľapať? No presne 1 350 schodov. Samozrejme, nečakajte, že to bude zadarmo. Hneď na začiatku sa vyberá vstupne cca do 10€/osoba. Takže si zaplatíte a  ešte sa narobíte ako kôň, kým sa dostanete na vrchol. 🙂 Netreba podceňovať pitný režím!!! Odporúčam aspoň 2l vody na 1 osobu so sebou vziať. Ale aj keby vám voda došla, nebojte sa, neumriete od smädu. My sme narazili na miestnych, ktorí si tam po nejakých úsekoch sedeli pod dáždničkom s prenosným chladiacim boxom a predávali vodu, avšak, za cenu mnohokrát vyššiu. Alebo ako sa hovorí: s vysoko horskou prirážkou. A to do slova a do písmena. 🙂 Orientačná cena za 0,5l čistej vody: 2€, 3€, 5€….

2. Reštaurácie, kaviarne, pláž – samozrejme, že všade, kde sa pozriete, uvidíte rôzne reštiky, alebo kaviarne, či už v prístave, alebo v starom mestečku, sú všade. Ak by ste však chceli ísť niekde na fast food, alebo si rýchlo spraviť nákup, tak určite neprehliadnete nákupné centrum, ktoré sa ničím nelíši od tých našich. Ak by ste sa po náročnom výstupe a zostupe (schody šmýkajú, opatrne) chceli trošku namočiť, priamo v centre sa dá čľapkať na malej pláži.

Tak to by bolo odo mňa, čo sa týka Čiernej Hory zatial všetko. Nabudúce bude článok z domoviny. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »
%d blogerom sa páči toto: